‘Tarihi fırsat içinde genel af da var mı?’

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dile getirdiği "Kürt sorununda tarihi fırsat, sorunu çözüyoruz" sözlerinin ne anlama geldiğini sordu. "Bu fırsatın içinde af var mı" diye soran Baykal, "Af Türkiye'nin elbette gündemindedir, ama terör tamamen ortadan kalkınca kardeşlik ve sevgi projesi olarak" dedi. Anayasa değişikliğine karşı olduklarını yineleyen Baykal, Deniz Feneri ile ilgili olarak yeni belgelere ulaştıklarını da bildirdi. Baykal, grup konuşmasında özetle şunları söyledi:
* Kürt sorunundaki tarihi fırsat ne? Etnik temelde ayrıştırmaya yönelik ara çözümler, Türkiye'yi ayrıştırmaya yönelik ara çözümlerdir.
* Af terörle mücadelenin yöntemi değildir. Af elbette Türkiye'nin de gündemindedir. Terörün gündemden düştüğünde düşünülebilir.
* Başbakan elbette tavrımızdan şikâyetçi olacak. "Sen nerede varsın ki" diyor bize. Milletvekili dokunulmazlığını kaldırmada varım.
* Deniz Feneri ile ilgili yeni soruşturma belgeleri elde ettik. Bunda 10 yılda 900 milyon euroluk para toplandığı, YİMPAŞ, Kombasan, Kanal 7 ve Deniz Feneri'nin iç içe olduğu belgeleniyor. Almanya ile Türkiye'den Deniz Feneri'nin ortak çalıştığı görülüyor. Almanya'da Deniz Feneri ile YİMPAŞ davalarının birleştirildiği, Kanal 7'nin Almanya'daki Deniz Feneri parası ile kurulduğu, paranın Türkiye'ye getirildiği, Kanal 7'nin kurucusuna teslim edildiği ortaya çıktı. Kanal 7'nin Almanya'daki savcıyı tatil için Türkiye'ye çağırdığı görülüyor.
* (Bülent Arınç'a) Hükümetin yeni bir bakanı "Deniz Feneri olayına karışanlar birkaç edepsizdir" demiş. Sistemlidir, organizedir. Büyük bir şebeke. Almanya'da, Türkiye'de ayağı var. Olayın ciddiyetini önce sizin anlamanız gerekli. "Birkaç edepsizin işi" diye bizi uyutmaya çalışıyorlar.