‘Kürt sorununun çözümüne katkı vermek istiyoruz’

CHP lideri Baykal’ın MYK toplantısında “Tepkimiz sorunun çözümünü engellemeye yönelik değil” dediği öğrenildi

Perşembe 14.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Kürt sorununun çözümüne katkı vermek istediklerini" söyledi. Baykal, "Biz engelleyici olmak istemiyoruz. Bu konu Türkiye'nin bütünlüğü etrafında çözülecekse katkı vermeye hazırız. Ama ayrıştırmaya yönelik bir çözüm ise karşı oluruz. Tepkimiz sorunun çözümünü engellemeye yönelik değil" dedi.

"BİLGİ VERİLMELİ"

CHP Merkez Yönetim Kurulu( MYK), Baykal başkanlığında toplandı. Baykal'ın toplantıda şu mesajları verdiği öğrenildi: "Tarihi fırsat deniyor. Nedir bu tarihi fırsat. Bunu bilmemiz lazım. İyimser bir hava estiriliyor. Kimlerle görüşülerek yeni bir gelişme olacak. Bunun karşılığında Türkiye'den ne isteniyor. Bunlar somut ve net olarak söylenmeden bir çözüm bulunamaz. Biz engelleyici olmak istemiyoruz. PKK'nın sorun olmaktan çıkması bizim de istediğimiz bir nokta. Bunların çözümüne biz de yardımcı olmak istiyoruz. Ama hangi adımlar atılıyor, bu adımlar Türkiye'yi nereye götürüyor? Bu konuda bize bilgi verilmeli. Bu konu Türkiye'nin bütünlüğü etrafında çözülecekse katkı vermeye hazırız. Ama ayrıştırmaya yönelik bir çözüm ise karşı oluruz. Tepkimiz sorunun çözümünü engellemeye yönelik değil." Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın dün Bakü'de yaptığı açıklamaları "mutluluk verici olarak" nitelendirdi.

'Anayasa değişikliğine karşıyız'
"Şu ana kadar somut olarak hangi maddenin hangi amaçla değiştirileceğine yönelik bir açıklama yapılmadı. Ama anayasa değişikliği iyidir diye bir kampanya yürütülüyor. Burada amaç yargıyı siyasallaştırmak, Anayasa Mahkemesi'nin de yapısını değiştirmektir. RTÜK modeli benimsenmek isteniyor. Bu Anayasa Mahkemesi'ni bir tarafsız yargı organı olmaktan çıkararak siyasi arenaya dönüştürür. O yüzden biz buna karşıyız."