'İyot gibi açığa çıktılar'

Başbakan Erdoğan, partisinin Bursa İl Kongresi'nde Azerbaycan-Türkiye kardeşliğine gölge düşürmeye çalışanlar olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu Azerbaycan ziyaretimizle bozuldu" dedi

Pazartesi 18.05.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, katıldığı AK Parti İl Kongresi'nden dış politika ağırlıklı mesajlar verdi. Erdoğan Azerbaycan'la ilişkilerde yaşanan gelişmelere ilişkin olarak da "Bizi birbirimize düşürmek, hükümetimizi töhmet altında bırakmak isteyenler, spekülatif ve yalan haberler üzerinden kardeşliğimizi gölgelemeye çalışanlar hiç boşuna uğraşmasınlar'' dedi. Bu kişilerin samimiyetinin kendisinin Azerbaycan ziyareti ile bozulduğunu ifade eden Erdoğan "İyot gibi açığa çıktılar, açıkta kaldılar. Bakıyorsunuz ki adam hayatında Azerbaycan'ın yolunu bilmiyor, bizi kalkmış Azerbaycan ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor'' diye konuştu.

"TÜRKİYE'Yİ MALZEME YAPMAYIN"
Erdoğan AB sürecine değinerek Avrupa'da bazı liderlerin Türkiye'yi iç politika malzemesi yapmalarını eleştirdi ve "Bu çirkin, dürüst değil" dedi. Erdoğan şöyle konuştu: "Biz sabırlıyız. Siyasetin zorlukları da var bunu da biliyoruz ama biz, ferhat gibi yürüyoruz, dağları dele dele yürüyoruz. Bizim gösterdiğimiz samimiyeti, aynı kararlılığı AB tarafında özellikle bazı ülkelerde maalesef göremiyoruz. İnanıyorum ki bunu da göreceğiz.'' Başbakan dün İstanbul'da ise Yıldız Sarayı Silahhane Binası'nın kütüphane olarak düzenlenmesi amacıyla 'İslam Sanat Kültür ve Araştırma Merkezi (IRCICA)'ya devri için yapılan törene katıldı. İslam Medeniyeti ile ilgili 130 farklı dilde 400 binden fazla materyalin yer aldığı kütüphanenin açılışında Erdoğan, 'dostum' dediği Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşit El Maktum'a dijital kütüphaneye katkıları nedeniyle teşekkür etti.

"ÖZELEŞTİRİ GEREKİYOR"
Erdoğan konuşmasında İslam dini mensuplarının gelinen noktada özeleştiri yapmaları gerektiğini dile getirerek "Sevgi ve bilgi üzerine kurulmuş bir medeniyetin kitaplardan, bilgiden, okumaktan neden bu kadar uzak düştüğünü, hoşgörü ile, barış ile, kardeşlik ile arasına neden bu kadar mesafe koyduğunu artık etraflıca tartışmamız gerektiğine inanıyorum" dedi. Erdoğan şunları söyledi: "Barış anlamına gelen İslam kavramı tarih boyunca olduğu gibi bilgi ve sevgi ile değil de, terörle, çatışmayla, geri kalmışlıkla ve yoksullukla anılıyorsa; burada İslam'ın değil onun mensuplarının bir özeleştiri yapması gerekiyor." Törene, Birleşik Arap Emirlikleri Kültür Bakanı Abdurrahman El Üveyz, Devlet Bakanı Egemen Bağış ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile aralarında Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.