‘Bir başka yol’ için AİHM içtihatı inceleniyor

TBMM Başkanı Toptan İfadeleri alınmak istenen DTP vekilleri ile ilgili ”Bir başka yol için, AİHM karar ve içtihatlarını inceletiyorum” dedi

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
TBMM Başkanı Köksal Toptan, haklarında dava açılan ve ifadeleri alınmak istenen DTP'li milletvekilleriyle sıkıntıyı aşmak için formül arayışını sürdürdüğünü söyledi. Toptan, kanunlara göre sanığın ifadesinin alınmasının zorunlu olduğunu, bunun savunma için de geçerli olup olmadığının anlaşılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarını incelettiğini belirtti. Toptan, dün Samsun'a gidişi öncesinde Ankara gemisinde şu mesajları verdi:

ZAMANA İHTİYAÇ VAR : Yapılan tebligatı geri aldık. Biraz zamana ihtiyacımız var. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin içtihadına baktığımız zaman Anayasa'nın 83. maddesindeki istisna kapsamına giren suçlarda dokunulmazlığın olmayacağı sonucuna varılıyor. Bu hükmü ben koymadım.

'OLAY İSTİYORLAR' İMASI: DTP'li arkadaşlar benden yakınırlarsa o zaman şimdi şöyle bir sonuca varırım: Bunlar gelsin kapılarına dayansın, giderken gazeteciler fotoğraflarını çeksin, TV'ler bunu göstersin, büyük olay olsun, DTP'lilerin bu tutumuna anlam veremiyorum.

AİHM İNCELENİYOR: Bizim ceza usul mevzuatımızda sanığın ifadesinin alınması, yani sorgulanması zorunlu. Ama acaba savunma için de bu zorunluluk var mı? Yani onun başka bir yolu var mı? Onun için AİHM kararları ve içtihatlarını inceletiyorum.

MAHKEMELER ERTELENEBİLİR: Mahkemenin her milletvekili için verdiği tarihler farklı. En erkeni , 26 Mayıs, Sayın (Ahmet) Türk'e ait. Netice itibariyle 'talimatla stenen savunma gelmedi' diyerek başka bir tarihe erteleyebilir.

CHP'YE SİTEM: 4 sene önce dedim ki Anayasa yapıcı meclis kurmalıdır. (Baykal kurucu meclis oluşuşumuna destek veriyor hatırlatması üzerine) Hiçbir şey yapmıyor. Bu arada DTP'liler ise sorun aşılmazsa konuyu BM ve AİHM'e taşıyacaklarını belirttiler.