DP'de istifa depremi

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 14:21
ABONE OL
Aydın Menderes, DP'den istifa ettiğini açıkladı. Aydın Menderes, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 30 Martta, önceki DP Genel Başkanı Süleyman Soylu'yu aradığını ve genel başkanlığa devam etmesi gerektiğini söylediğini anlattı.

Soylu'nun kendisine aday olmayacağını aktardığını belirten Menderes, bundan bir süre sonra da Hüsamettin Cindoruk'un genel başkanlığa aday olacağını açıkladığını hatırlattı.

Kendisinin buna iki sebepten dolayı karşı çıktığını belirten Menderes, Cindoruk'un son zamanlarda DP'nin hatırasına saygısızlık içeren beyanlarda bulunduğunu, ''DP'yi o dönemin muhalefetinin ve 27 Mayısçıların ağzıyla eleştirdiğini'' öne sürdü.

Menderes, ''Bunun yanı sıra Hüsamettin Cindoruk, e-muhtıradan 367'ye, başta Anayasa Mahkemesinin türban konusunda verdiği karara kadar herkesin demokrasi ve milli iradeye bağlılığının imtihandan geçtiği olayların hepsinde sınıfta kalmıştır'' dedi.

''Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in siyaset ve partiler üstü konumundan vazgeçerek, Cindoruk'u desteklediğini'' öne süren Aydın Menderes, bunun kendisini iki açıdan ilgilendirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Birincisi gerek son zamanlarda DP'yi eleştirmekte, gerekse herkesin demokrasiye bağlılık sınavından geçtiği olaylarda Demirel'in yaptıklarıyla Cindoruk'un yaptıkları arasında tam bir benzerlik olmasıdır. Ayrıca, Cindoruk'un genel başkanlığıyla bu partide ikinci emanetçilik dönemi başlamıştır. Hukuken genel başkan Hüsamettin Cindoruk, fiili genel başkan ise Süleyman Demirel olacaktır. Böyle bir parti modeli, siyasette meşruiyetle ve demokrasiyle kesinlikle bağdaşmaz. Bu partide bulunanlar bunu kabullenebilirler ama günümüzde milletimizin ve seçmenin emanetçi particiliği kabullenmesi asla söz konusu olmaz. Esasen başta Demirel olmak üzere bugün DP'nin yönetiminde bulunan zevata itimadım olsaydı, 1987'de siyasi yasaklar kalktığı vakit onlarla beraber olurdum, olmadım.

Yukarıda ifade ettiğim sebeplerden dolayı DP'den istifa ediyorum. Her şeye rağmen DP kongresinde tüm görev alanları kutlar, onlara ve siyasete dönme kararından dolayı Demirel'e başarılar dilerim.''

''OY VERENE KIZILMAZ''

Aydın Menderes, bir gazetecinin, ''Daha önce Cindoruk'a verilecek her oyun Adnan Menderes'in hatırasına ihanet anlamına geleceğini söylemiştiniz. Delegelere kırgın mısınız?'' sorusuna, ''Hayır, zaten delegeler büyük ölçüde Cindoruk'u desteklememişlerdir. Oy verene kızılmaz'' diye yanıtladı.
DP'nin Anavatan Partisi ile birleşmesinin gündemde olduğunun hatırlatarak, buna ilişkin düşüncelerinin sorulması üzerine, Menderes, ''İşe büyük yerden başlamış olacak'' dedi. Menderes, ''Peki şansı var mı? Merkez sağda bir rüzgar yaratır mı?'' sorusuna, ''Merkez sağı toplamak gibi öyle bir niyetleri yok ki'' yanıtını verdi.

Aydın Menderes, ''Cindoruk ile ilgili sorulara cevap vermeyeceğini'' de ifade ederek, ''Emanetçi bir genel başkana, olmayan bir genel başkana bir şey söylenmez ki'' diye konuştu.
Bir başka soru üzerine de Menderes, kongrede ''DP'nin başarı yazan levhanın gösterdiği istikametten gitmediğini'' ifade etti.

Menderes, bir başka gazetecinin, ''Demirel daha önce siyasete dönmeye karar vermedi. Partinin iyice küçüldüğün anda bu kararı alma nedeni sizce nedir?'' sorusuna, ''Artık o siyasetin, partilerin üstünde değildir. İster kabullensin, ister kabullenmesin siyasete dönmüştür. Biz de bundan sonra ona göre davranacağız'' karşılığını verdi.

Menderes, bir başka soru üzerine, başka bir partiye geçip geçmeme konusunda henüz bir karar vermediğini kaydetti.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanlığı'na Hüsamettin Cindoruk'un seçilmesinden sonra Konya İl Yönetimi de istifa ettiğini açıkladı.

DP Konya İl Başkanı Rasık Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, "16 Mayıs'ta yapılan partimiz 5. olağan kongresi sonucunda yeni seçilen yönetimin önünü açmak ve teşkilat çalışmalarında yardımcı olmak üzere il başkanlığından ve il yönetim kurulu üyeliğinden topluca istifa ediyoruz." dedi.

CİNDORUK AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ''Artık bizim siyasi evimiz merkez hareketinin merkezi olmak için açılmaktadır. Bizim düşüncemizi paylaşan bütün insanları, herkesi çağırıyorum'' dedi.

Cindoruk, genel başkan seçildiği kongrenin ardından ilk kez geldiği DP Genel Merkezinin girişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu genel merkezin, siyasi hayatta çok önemli bir yerinin olduğunu ifade eden Cindoruk, ''Burası demokrasi, siyasi evimiz'' diye konuştu.

Cindoruk, bu binada 2,5 sene genel başkanlık görevi yürüttüğünü anımsatarak, şunları kaydetti:
''Demokrasi evimize dönerken, coşku ve saygı duyduğum bir kişiye teşekkürlerimi bildirmek istiyorum. O da bildiğiniz gibi önemli görevler yapmış olan, bu davanın liderliğini yapmış olan Sayın Demirel'dir. Sayın Demirel'i sevgiyle, saygıyla bu eve davet ediyorum. Dilediği zaman gelebilir. Bu demokrasi evini birlikte bayram havası eşliğinde yaşarız. Bizim geçmişte birlikte olduğumuz arkadaşlarımız var. Onlara da çağrım var. Artık bizim siyasi evimiz açılmıştır. Daha evvel de açıktı ama yeni bir düşünceyle açılmaktadır. Merkez hareketinin merkezi olmak için açılmaktadır. Herkesi çağırıyorum. Bizim düşüncemizi paylaşan bütün insanları, herkesi çağırıyorum.''

''MÜJDE SAYARIM''


Anavatan Partisi ile birleşmede nasıl bir takvimin işleyeceğinin sorulması üzerine Cindoruk, ''Miladi takvim'' diye espri yaptı. Cindoruk, ''Hızlı biçimde götüreceğiz. Hukuki engeller var. Bu birleşmeler zor olur. Tabanlar hazır. Hiçbirimizin böyle bir birlikteliğine karşıtlığı yok. Orada arkadaşlarımızın çoğuyla da zamanında beraber çalıştık'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, '2015'de görev sürem dolacak, herkes bırakmayı bilmeli' şeklindeki sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, ''Müjde sayarım'' karşılığını verdi.
Cindoruk'u parti genel merkezinin girişinde karşılayan Mehmet Dülger ise ''Nüfus kağıdına dayalı siyaset olmaz'' dedi. Cindoruk daha sonra bina girişinde fotoğraf çektirerek ziyarete gelenleri kabul etti.