Atalay'da protokol uyarısı

Perşembe 21.05.2009 00:00
ABONE OL
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Niğde'de yaşanan protokol tartışmasına son noktayı koydu. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapılan kutlamalara katılan MHP Milletveli Sebahattin Öztürk'ün protokole alınmadığı olayı hatırlatan bir genelge gönderen Atalay, 81 İl Valisine, milletvekillerinin protokol sırasının valilerden sonra olduğunu ve bunun mutlaka uygulanmasının gerektiğine dikkat çekti.

5 Şubat Stadyumu'nda düzenlenen törende Vali Öztürk şeref tirübününde İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Nuri Erkan ve Niğde Belediye Başkanı AKP'li Faruk Akdoğan ile oturmuş, milletvekili ise arka sıraya atılmıştı. Bu duruma kızan MHP Milletvekili İnan, Vali Öztürk ile protokol sırasına ilişkin tartışmıştı.

81 il valisine gönderilen genelgede, ulusal ve resmi bayramlar, mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihi günlerde yapılacak törenler ile açık ve kapalı yer toplantıları, temel atma ve açılışlar, sosyal, kültürel, sportif, turizm, eğitim amaçlı organizasyon ve faaliyetlerde verilen plaket, şilt, sertifika, diploma ve belge benzeri ödüllerin ilgililere verilmesi sırasında "milletvekillerinin davet sırasına ilişkin bazı tereddütler yaşandığı yönünde bilgi geldiği" ifade edilerek şöyle denildi: "İl ve ilçelerimizde düzenlenecek olan temel atma, açılış benzeri davet ve etkinliklerde milletvekillerinin protokoldeki oturma yerlerinin Ek-l işaretli listeye uygun olarak belirleneceği ve il valilerinden hemen sonra yer alacakları Bakanlığımız İller İdaresi Genel Müdürlüğünden çıkışlı 5 Ağustos 2003 tarih ve 4155 sayılı yazı ile açıklığa kavuşturulmuştur. Dolayısıyla, ulusal ve resmi bayramlar, mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihi günlerde yapılacak törenler ile açık ve kapalı yer toplantıları, temel atma ve açılışlar, sosyal, kültürel, sportif, turizm, eğitim amaçlı organizasyon ve faaliyetlerde verilen plaket, şilt, sertifika, diploma, belge benzeri ödüllerin ilgililere verilmesi esnasında bunları verecek olanların çağrı sırası Ek-1 listeye göre yapılacak ve il valilerinden hemen sonra milletvekilleri davet edilecektir. Birden fazla milletvekili olması durumunda davetler milletvekillerinin soyadlarının alfabetik sırasına göre yapılacaktır. İlçelerdeki bu tür programlarda ise milletvekilleri ilçe kaymakamından hemen sonra davet edilecektir. Eğer ilçelerdeki programlarda il valisi de bulunuyor ise bu takdirde ilçe kaymakamı, il valisi ve milletvekillerinden sonra davet edilecektir. Bununla birlikte, program ve etkinlik yapılan il ve ilçelerde, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından uygun bulunan ve Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan, Başkent Protokol Listesinde milletvekillerinin önünde yer alan zevatın bulunması halinde bu zevat milletvekillerinden önce bu sıralamaya göre davet edilecektir."