"Arınç'ın girişimi olumlu"

Toptan, Arınç'ın, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın durumu hakkındaki değerlendirmelerini, " Sayın Arınç'ın girişimini çok olumlu bulduğumu ifade etmeliyim" dedi.

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009 18:00
ABONE OL
TBMM Başkanı Köksal Toptan, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için vermiş olduğu karar sürecinde kendisinin kusurlu olmadığını söyledi.

Toptan, Meclis'te CNN Türk'te "Yedi/24 Gündem" programına katılarak, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toptan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili olarak Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesinin, Abdullah Gül için vermiş olduğu karar sürecinde rolü olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, söyle dedi:

"Bugün bir gazetemizin manşetinde var; İşte deniyor ki 'Gül'ü bu noktaya getiren Toptan, Erdoğan ve Şahin'dir' diye. Niye? Ben, buradan dokunulmazlık dosyasını Başbakanlığa gönderdim, Başbakanlık da Adalet Bakanlığına gönderdi. Demek ki biz bunun müsebbibiyiz. Öyle değil. Milletvekilliği şu yahut bu nedenle, hangi nedenle olursa olsun biten bir kişinin bizdeki dosyası hemen, kendiliğinden Başbakanlığa gönderilir. Sayın Abdullah Gül'ün de dosyasını biz, o şekilde Başbakanlığa göndermişiz. Orada 'dokunulmazlığı kalkmıştır, artık yargılayabilirsiniz' anlamına gelecek ne kelime var, ne cümle var. Bu süreçten öyle bir anlam nasıl çıkarılır, doğrusunu anlayabilmiş değilim."

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ


Ağustos'ta yapılacak Meclis Başkanlığı seçimlerinde aday olup olmadığına dair soru üzerine Toptan, ''Vakit geldiği zaman arkadaşlarla, parti yönetimiyle, sonuçta ben AK Parti milletvekiliyim. Partinin lideriyle bu konuları konuşuruz. Sonuçta bu bir siyasi tercih, siyasi karardır. Öyle bir paylaşma yapmadan benim bir şey söylemem çok şık bir hareket olmaz" şeklinde yanıt verdi.


"ARINÇ'IN GİRİŞİMİ OLUMLU"

Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın durumu hakkındaki değerlendirmelerini, " Sayın Arınç'ın girişimini çok olumlu bulduğumu ifade etmeliyim. Böyle bir gelişme, hem RTÜK'ü hem Parlamentomuzu hem de Sayın Zahid Akman'ı rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Burada şu tespitleri de yapmakta yarar var; Sayın Akman'ın Başkanlık görev süresi, 17 Temmuz'da bitiyor. Açıklaması ne kadar doğru bilmiyorum ama... Başkanlığa aday olmayacağını söylüyor. Ama üyeliği 2013 yılına kadar devam ediyor" dedi. Toptan, "Sizce üyelik de mi devam etmemeli" şeklindeki bir soruya da, "RTÜK'te kendisini rahatlatır diye düşünüyorum, Sayın Akman'ın o görevden ayrılmasını... RTÜK'ü de rahatlatır, Parlamentoyu da rahatlatır, kendisini de rahatlatır diye düşünüyorum" karşılığını verdi.

DTP'LİLERİN DURUMU

Toptan, DTP milletvekillerinin, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine ifade vermeleriyle ilgili tebligat konusunda makul olan en iyi çözüm yolunu araştırmaya devam ettiğini söyledi. Toptan, bu konuda Adalet Bakanı ile İçişleri Bakanı ve hukukçularla sık sık konuştuğunu anlattı. Toptan, Anayasa değişikliği ile ilgili soruları da yanıtlarken, şu ana kadar Meclis'te bulunan siyasi partilerden eline bir şey ulaşmadığını söyledi. Partilerden anayasa değişikliği ile ilgili bir hazırlık gelmesi halinde, siyasi partiler ya da liderlerle bir görüşme yapacağını kaydetti.

SAKIK :"14. MADDE ZORLANARAK UYGULANIYOR"

Toptan'ın TV programından çıkışında, TBMM İdare Amiri ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'la bir süre sohbet etti. Sakık, Toptan'a DTP'lilerle ilgili durumu konuştuklarını, daha önce de kendileri hakkında dokunulmazlık dosyaları ile ilgili Meclis Başkanı Toptan'la bir araya geldiklerini söyledi. Sakık, kendileriyle ilgili Anayasa'nın 14. maddesinin zorlanarak uygulandığını öne sürerek, Meclis Başkanı Toptan'ın çabalarını takdirle karşıladıklarını söyledi. Sakık, "Meclis Başkanı araştırmalarını devam ettirdiğini söyledi. Biz daha önce olabilecekleri oturduk konuştuk kendisiyle ve 14. madde ile ilgili yapılacakları ilk günlerden yapılmasını anlattık. Çünkü bu madde zorlanarak uygulanıyor. Sayın Başkan'ın iyi niyetini görüyoruz. Çabalarını biliyoruz. Ancak, ilk günden (Meclis'e girdiğimizdi) beri bu adımlar atılabilirdi" dedi.