Haber turu

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
'Hasbelkader sınır' sözleri gerilim yarattı
Meclis'te Türkiye-Suriye sınırındaki mayın temizliğiyle ilgili tasarının görüşülmesi sırasında AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman'ın, "Türkiye'nin sınırları hasbelkader çizildi" sözleri muhalefetin tepkisine neden oldu. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, "Türkiye'nin alın teri, kanıyla çizdiği Lozan sınırlarını, şimdi birileri 44 yıllığına yabancılara satmak istiyor" dedi. AK Partili Hasan Kara konuşurken CHP ve MHP'liler tepki gösterince AK Partili Hasan Fehmi Kınay, muhalefet sıralarına doğru yürümek istedi. Kınay'ı, DTP'li İdare Amiri Sırrı Sakık engelledi. Gergin geçen oturumda MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yerine, önceki gün pusulayla oy kullanıldığına dikkat çekti. Öte yandan askerin mayın tasarısının alt komisyonda görüşülmesi sırasında yabancı firmaya verilmesinin hem güvenlik hem de petrol bölgesi olması itibariyle sakıncalı olduğunu bildirdiği ve temizleme işlemenin arazinin asıl sahibi olan vatandaşlara verilmesini önerdiği öğrenildi.

Gül'den Anadolu florasına destek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, dünyada çeşitlilik açısından önemli bir yeri olan Anadolu'nun flora dünyasına özel bir ilgili duyduğu öğrenildi. Gül'ün, himayesinde bugün Çankaya Köşkü'nde, "Türkiye Florası Projesi" toplantısı yapılıyor. 2023 yılında tamamlanması planlanan proje, Türkiye'nin bitki çeşitliliğinde ve dünyasında hangi noktada olduğunu ortaya koyacak. Bir bölgede yetişen bitkilerin ortak adı, diğer bir deyimle bitki örtüsü anlamına gelen floranın ilk kez bir envanteri çıkarılacak. Ayrıca, her bitki fotoğraflarıyla birlikte albüme yerleştirilecek. Hülya KARABAĞLI

Yüzükteki Kazım Karabekir Paşa
Erzurum'da düzenen 2. Türk Şöleni'ne katılan Kazım Karabekir Paşa'nın kızı ve Timsal Karabekir Yıldıran'ın parmağındaki babasının fotoğrafının bulunduğu yüzük dikkat çekti. Bu arada ilköğretim okulu öğrencilerinin aniden sahneye çıkarak "Türkyılmaz" marşını okumaları Karabekir'i oldukça duygulandırdı. Babasının yazdığı Türkyılmaz marşı ile bir anda gözyaşlarına boğulan Timsal Karabekir, sahnedeki çocuklara oturduğu yerden eşlik etti.

Davutoğlu'ndan muhalefet turu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün siyasi parti liderlerine "nezaket" ziyareti yapacak. Davutoğlu, ilk görüşmesini saat 14.00'te CHP Genel Merkezi'nde Deniz Baykal ile yapacak. Davutoğlu'nun ikinci durağı MHP Genel Merkezi olacak ve saat 15.00'te Devlet Bahçeli'yle görüşecek. Saat 17.00'de DTP Genel Merkezi'nde Ahmet Türk ile görüşecek olan Davutoğlu, 18.00'de de DSP'yi ziyaret edecek. İslam Ülkeleri Konferansı için Suriye'nin başkenti Şam'a gidecek olan Davutoğlu, Rum lider Hıristofyas'ın Türk tarafının asimile edileceğine dair sözlerine "Barış çabaları için iyi niyetli bir tutum değil" diye tepki gösterdi.