"Vatanseverlik kimsenin tekelinde değil"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusunda muhalefetin ağır eleştirilerine yanıt verdi.

Cumartesi 23.05.2009 00:00
ABONE OL
Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da her kurumun görüşünü alacaklarını söyleyen Çiçek, "Hükümet herkesin görüşünü alır kendi görüşü neyse onu ortaya koyar. Bunu sorumluluğunu da üstlenmiş olur." dedi. Çiçek, vatanseverliğin ise kimsenin tekelinde olmadığını belirtti.

Ankara Bala'da Doğaner Panlux alçı levha fabrikasının açılışına katılan Çiçek, program öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusundaki muhalefetin sert eleştirileri ve vatana ihanet yakıştırmasının hatırlatılması üzerine Çiçek, Türkiye'de muhalefetin hep sert yapıldığını belirterek yanıt verdi.

Bugünkü muhalefetin bu geleneği sürdürdüğünü ifade eden Çiçek, "Vatanseverlik konusu kimsenin tekelinde değil. Bu işin kantarı varda tartıya mı kondu. Birisi eksik birisi fazla mı geldi. Bence Türkiye'nin huzura barışa birliğe kardeşliği daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde üslubumuza hepimizin dikkat etmesi lazım. Bu ihanet gibi son derece ağır ve hoş olmayan kavramları da ulu orta kullanmamız lazım." dedi.

Getirilen tasarıyla ilgili eleştiriler olabileceğini ve bunları saygıyla karşıladıklarını belirten Çiçek, muhalefete öneride bulundu: "Kendi düşünceleri varsa dinleriz ama bu kavramların ulu orta kullanılması bence çok doğru olmaz. Siyasette yeni gerginliklere sebebiyet verir. Bunu bana sordunuz bende aynı sertlikle cevap vermem gerekirdi eski alışkınlıklarımızı sürdürseydik. Ben şahsen bunu doğru bulmuyorum. Bunu daha yumuşak daha herkesin anlayışla karşılayacağı bir üslupla söylemeleri uygun olur."

Genelkurmay'ın da açıklamaları hatırlatılınca Çiçek, hükümet olarak herkesin görüşünü aldıkları yanıtını verdi. Çiçek, "Neticede herkes bu ülkede olup biten her şeyden bu hükümeti sorumlu tutmuyor mu öyleyse hükümet herkesin görüşünü alır kendi görüşü neyse onu ortaya koyar. Bunu sorumluluğunu da üstlenmiş olur." diye konuştu.