Baykal, Güneydoğu turuna başlayacak

CHP lideri Baykal, 'tarihi fırsat' tartışmasının yoğunlaştığı bir zamanda Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin'i ziyaret edecek

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cumartesi 24.05.2009 ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "Tarihi bir fırsat var, güzel şeyler olacak" açıklamasının ardından Kürt sorununun çözümüne yönelik tartışma alevlendiği bir sırada Güneydoğu gezisine çıkıyor. Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin'de CHP'nin belediye başkanlığını kazandığı ilçeleri ziyaret edecek olan Baykal'ın programında terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın doğum yeri olan Halfeti ilçesi de var. 29 Mart yerel seçimleri sonrasında teşekkür gezilerine çıkan ve bu çerçevede batıda kazanılan 12 il belediyesine giden Baykal, hem teşekkür, hem bölgeye mesaj için çarşamba günü özel uçakla Adıyaman'a gidecek. Adıyaman Besni ve Şanlıurfa Halfeti'yi ziyaret edecek olan Baykal, daha sonra Mardin'e geçecek, perşembe günü Ömerli'yi ziyaret edecek.

BÖLGEYE MESAJ

Baykal'ın bölge halkına "Üniter devlet yapısı içinde, kaynaştırıcı olacak her çözüme katkı yapma" mesajı vereceği bildiriliyor. Öncelikli sorunun terörün bitmesi olduğuna vurgu yapacak olan Baykal'ın mesajın da şu vurgular yer alacak: "Biz ırk ve kafatası cumhuriyeti değiliz, bölgede eğitimde fırsat eşitliği, sağlıkta eşit hizmet sunumu gerçekleştirilmeli. Değiştirilen Kürtçe yer isimleri, Kürtçe dilekçe konusunda önyargısız olmalıyız. Bölgenin ekonomisine el atılmalı, gençler PKK ve mafyanın kucağına itilmekten kurtarılmalı. Etnik kimlik, onu taşıyan ve yaşayan kişilerin şerefidir ama bunu Anayasal sistem içine monte edemeyiz."

BUGÜN NELER OLDU