'Belediye başkanlarımız kendi işlerini yapacak'

Cumartesi 24.05.2009
Güncelleme: Pazar 24.05.2009
ABONE OL
- Geçmiş dönemin 4 belediye başkanı ile parti arasında bir entegrasyon sorunu vardı. Şimdi nasıl?
Bu sorunlar vardı. Benim il başkanlığım döneminde bu sorunlar asgariye indi. Şimdi hemen hemen yok denecek boyutta... Bunların hepsini gidereceğiz ve ortadan kaldıracağız. Belediye başkanlarımız kendi işlerini yapacaklar. Örgüt yöneticilerimiz kendi işlerini yapacaklar. Belediye ile yönetim yani parti yöneticileri arasındaki entegrasyonu sağlayacağız. Yöneticilerin görevleri belediyelere köstek olmak değil. Tam tersi ona destektir.

- Ne yapmalı başkanlarınız?
CHP ilkeleri var. Herkes bu ilkelerin hepsine uyacak. Kim olursa olsun. Biz sadece AKP'li belediyeleri değil kendi belediyelerimizi denetim altında tutacağız. 12 belediye başkanımızı da takip edeceğiz. Bu konuda hiç tereddüt yok. Geçmiş de şöyle olmuş böyle olmuş bitti. Şimdi sistemimiz bu.

- Geçen dönemde bazı, meclis üyelerinizin ve hatta genel merkez yöneticilerinizin de isimleri rant paylaşımlarında geçti...
Geçmiş dönemde tartışmalar oldu. Bunlara da üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Yalnız yetki tamamen belediye başkanlarına aittir. Belediye başkanları dosya göndermediği sürece hiçbir meclis onları görüşemez. Görüşse bile belediye başkanın tek başına veto etme yetkisi var. Geçen dönem de ne gariptir bu belediye başkanları bu işin sorumlusuyken, CHP'nin meclis üyeleri tartışıldı. Anadolu'da derler ya, "Eşeği döveceğine, sahibini döv!" Suç varsa orada olumsuz bir şey varsa onun adresi belediye başkanının kendisidir. Belediye başkanının tartışılmadığı yerde belediye meclis üyeleri tartışılıyorsa bu ipe un sarmak demektir.