'İzak değil, Ahmet Mehmet çalışacak'

Erdoğan, mayınlı arazilerin temizlenmesi tasarısı ile ilgili yabancı yatırımcı karşısında "Eyvah Türkiye elden gidiyor" denilmesini eleştirerek "Türkiye Cumhuriyeti bu kadar cüce değil" dedi

Pazar 24.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 24.05.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında mayınlı arazilerin temizlenmesi yasa tasarısına "Hükümet arazileri Yahudilere peşkeş çekecek" iddiasıyla karşı çıkan muhalefeti eleştirerek, "Türkiye Cumhuriyeti bu kadar cüce bir ülke değildir" dedi. Dün partisinin Düzce kongresinde muhalefete çatan Erdoğan, şu mesajları verdi:

FAŞİZAN YAKLAŞIM

- Suriye bunu yaptı, biz de yapalım istedik. Hemen yakıştırmalar başladı. 'Siz burayı İsrail'e, Yahudilere peşkeş çekeceksiniz.' Hep aynı şeyler. On yıllar önce ne deniyorsa bu zihniyet değişmedi.
- Bu ülkede yatırım yapan küresel sermaye 'şu dinden bu dinden geldi' diye 'Eyvah Türkiye elden gidiyor' demek, bu kadar kolay mı? Yıllarca bu ülkede bir şeyler yapıldı. Farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu. Acaba kazandık mı? Bu hatalara zaman zaman biz de düştük. Ama aklı selimle bunlar düşünülmedi. Bu faşizan bir yaklaşımın neticesiydi..
- Ve bu iddiaların içinde bulunanların hepsi, "Görüşmeyin" dedikleri ülkelerle anlaşmalar yaptılar geçmişte. Cemaziyel evvellerine bakın "Amerika'yla nasıl bir araya geliriz" diye hep bunun gayreti içine girmişlerdir. İsrail'e taan eder, bakın dosyalarına İsrail'le ne tür anlaşmalar içinde olduklarını görürsünüz.
- Eğer kendinize güveniyorsanız rahat olun. Ama yok siz kendinize güvenmiyorsanız ondan sonra ufacık bir topluluk bile sizi terbiye eder. Kusura bakmayın Türkiye Cumhuriyeti bu kadar cüce bir ülke değildir.
- Paranın dini, milleti, ırkı olmaz. Ama ne yazık ki öyle olduğunu zannedenler var. Birileri çıkıyor diyor Yahudi sermayesi. Olmaz arkadaş. Gelip ülkemde 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. İstemezük, olmaz.
- Ya işsizlik diyorsun. İşte buyurun adam yatırım yapacak. Bu yatırımı yapınca kim çalışacak. Burada İzak çalışmayacak Ahmet-Mehmet çalışacak. Bizim milletimizden değil siz bunu peşkeş çekiyorsunuz, çünkü o George. Bak kardeşim o George olsun. Gelsin yatırımını yapsın. Kim yanında istihdam edilecek Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma. Ürettiğini de o pazara satacak. Bırak gelsin arkadaş. Bu bağnaz zihniyetlerle biz aydınlık yarınların Türkiye'sine bunlarla yürünmez.

SEÇİM TARİHİ Mİ?
Erdoğan'ın "2011'de mi olur, 2012'de mi olur? Yapılacak milletvekili seçimlerinden Düzce gücünü artırarak çıkmalı" sözleri seçim tarihi tartışması yarattı. Erdoğan, bir gazetecinin, "Seçim tarihiyle ilgili 2011 ya da 2012 olabilir dediniz'' hatırlatması üzerine, "Kararını biz vermiyoruz da onun için" dedi.