Arınç hodri meydan dedi

Pazar 31.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 31.05.2009 22:36
ABONE OL
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çetelerin Türkiye'de AK Parti iktidarını devirmeye çalıştığını ifade ederek, ''Biz de devrilmiyoruz, hamd olsun ayakta duruyoruz. Türkiye'de AK Parti iktidarı var. Meydan okuyoruz, hodri meydan'' dedi.

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde 7 haziranda yenilenecek belediye başkanlığı seçimleri öncesinde ilçeye gelen Arınç, partisinin ilçe teşkilat binası önünde halka hitap etti.

Bazı kesimlerin AK Parti iktidarının gitmesi için uğraştığını belirten Arınç, şunları söyledi:

''Biz bir aileyiz, biz bir bütünüz. Bu bütünlük içinde kimsenin delik açmaya gücü yetmez. Her oyun bizim üzerimize oynanıyor. 'Nasıl olur da AK Parti iktidardan gitmeli. Bu geldi düzenimiz bozuldu. Bu geldi tezgahımız bozuldu.' Akyazılılar siz televizyon izliyorsunuz değil mi? Gazeteleri her gün okuyorsunuz değil mi? Silivri'de bir yargılama var, adına 'Ergenekon' mu ne diyorlar, biliyorsunuz değil mi? Bunun iddianamesinde gazetelerde boy boy sayfalar halinde çıkan bir takım konuşmalar, bir takım planlar ve bir takım organizasyonların tek bir hedefi var.

Çeteler, Türkiye'de AK Parti iktidarını devirmeye çalışıyor. Biz de devrilmiyoruz, hamd olsun. Ayakta duruyoruz. AK Parti'den başka bir parti iktidarda olsaydı ve bu tezgahlar böylesine planlanmış olsaydı, ayakta kalmamız mümkün değildi. Rüzgarından bile giderdik. Ama AK Parti var. Yerinde sabit, dimdik duruyor. Tek gücünü Rab'bimin lütufundan, milletin takdirinden alıyor. Bu yüzden 6,5 yıldır iktidardayız, 7 yıla yaklaştı.''

''MEYDAN OKUYORUZ''

Arınç, 55 adet çıkar amaçlı suç örgütünü çökerttiklerini ve tümünün yargının önünde olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

''Saunasından, neşterine kadar ne kadar sülük varsa milletin kanını emen, milletin zenginliğini perişan eden, hepsinin hakkından geldik. Şimdi de artık büyüklerle uğraşıyoruz. AK Parti'yi yıkacaklarmış. Halkın seçtiği iktidarı devireceklermiş. Neredeymiş o eski darbe günleri, neredeymiş eski kazançlı günleri. Küçüğü de, büyüğü de şimdi bir yerlerde. Türkiye'de AK Parti iktidarı var. Meydan okuyoruz. Ateşi Nemrut'tan korkar mı İbrahim olan, hodri meydan, hodri meydan, hodri meydan. Bir zamanlar iştahı doymak bilmeyen bozguncular tekrar Türkiye'de iktidar sahibi mi olsunlar, onların dedikleri mi olsun, Türkiye eski karanlık günlerine mi gitsin, yoksa o karanlıkların üzerine çok şükür bir ışık gibi doğan AK Parti iktidarı gücünü eskitmeden yoluna mı devam etsin? Elimizi vicdanımıza koyacağız ve bunları düşünerek inşallah haklı ve hayırlı bir tercih yapacağız. Ben sizlere güveniyorum. Kararınız ne olursa olsun Akyazı'ya olan sevgim bir miligram eksilmeyecek.''

DAVOS

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 30 yıllık arkadaş olduklarını anlatan Arınç, aynı yolda yıllarca beraber yürüdükten sonra AK Parti'yi kurduklarını söyledi. Başbakan Erdoğan'la birbirlerine kırıldıkları zamanlar da olduğunu ifade eden Arınç, şöyle konuştu:

''Benim de onun hakkında 'Böyle yapmasaydı, böyle söylemeseydi' veya Başbakanımızın benim hakkımda 'Şunu yapmasaydı, bunu söylemeseydi' dediği zamanlar olmuştur. Ama bir olay oldu. O olay bana hayatımın gayesini verdi. Bu olay bana 40 yıla yaklaşan siyasi hayatımın en güzel meyvesini verdi. Ben ondan sonra 'Ey Tayyip Bey, ben sana bundan önce ve bundan sonraki bütün haklarımı helal ediyorum' dedim. Bu olay Davos'ta gösterilen yiğitlikti, asaletti, büyüklüktü. Siyasetin bir gayesi olmalı. Yatarak ve yuvarlanarak siyaset olmaz. Zamanı gelir, sizin bir asalet göstermeniz gerekir. Sırf yerimde kalayım diye, sırf beni görmesinler diye, sırf bana bir şey yapmasınlar diye, sırf benden nefret etmesinler diye başını ve gözünü saklayan siyasetçileri çok gördük. Ama yiğitlik odur ki, yanında masum ve mazlum insanlara en büyük zulmü yapmış, bir devletin Cumhurbaşkanı otururken bile zalime karşı hakikati söyleyebilmektir. Bunu Türkiye'nin Başbakanı yaptı. Çok şükür hayatta bunu gördünüz ya ölsek bile gam yemeyiz.''

"15,5 MİLYON OY ALDIK''

AK Parti Hükümetinin 7 yıllık iktidarını değerlendiren Arınç, partisinin 2 ay önce yerel seçimlerde yüzde 40 oy aldığını ifade ederek, ''Yedi düvel birleşti, oyun içinde oyun oynandı. Ama AK Parti, 10 büyükşehir belediyesini ve 35 ilin belediyesini aldı. 63 ilin il genel meclisinde açık ara şampiyonuz. Bin 474 belediye kazanarak, 15,5 milyon oy aldık'' diye konuştu.

2001'de AK Parti'yi kurduklarını ve 2002 seçimlerinde iktidar olduklarını ifade eden Arınç, şunları söyledi:
''1950 ve 1954'te Demokrat Parti gibi, biz de 2002'de tek başımıza iktidara geldik. 2004 yılında 2 bine yakın belediye kazandık. Daha sonra genel seçimlere gelindi. 2007 seçimlerinde millet AK Parti'ye bir yüklendi ki birilerinin dudağı uçukladı ve hayretten gözleri fırladı. Yüzde 47 ile 341 milletvekili çıkardık ve tek başımıza iktidarız. Kurulduğumuzdan bu yana 2 yılda bir imtihan ediliyoruz. Her imtihanı şükürler olsun, başarıyla verdik. 2007'den, 2009'a geldik. Mahalli seçimlere gittik. Bunların hepsi başarıdır. Allah bizi şımartmasın. Biz de şımarmayacağız. Veren haktır, takdir eden halktır. Millet takdir ettikçe, hizmetlerimiz artacak.''

AK Parti'nin sadece milletten destek beklediğini belirten Arınç, her zaman doğrudan ve güzelden yana olduklarını ve mazlumların hakkını her yerde müdafaa ettiklerini söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birçok engel çıkarıldığını savunan Arınç, sözlerine şöyle devam etti:
''Önümüze engel üzerine engel çıkardılar. Siyasi engellerin hepsini aştık, ama hiç aklımıza gelmeyen bir hokkabazlıkla karşı karşıya geldik. 367 diye birisi bir şey uydurdu. Anayasa Mahkemesi de bunu kabul etti ve biz seçimi yapamaz hale geldik. Bir de ne görelim, 27 Nisan akşamı internet sitesine bir şey konulmuş. Adeta tehdit ediyor. 'Bu adamı Cumhurbaşkanı seçmeyin, bir de izin vermeyin' diyor. Tam bir imtihan ve kırılma noktası. Geçmişte siyasetçilerin böyle muhtıralar ve bildiriler karşısında elleri titreyerek, okumaya çalıştıkları özür ve af dileyen konuşmalardan birisini mi yapacaktık, yoksa millete sahip mi çıkacaktık? Hamd olsun, milletin hukukuna sahip çıktık. 27 Nisanda bunu söyleyenlere, 28 Nisanda 'Oturun oturduğunuz yerde, bu milleti bu devleti hükümet yönetiyor, hükümet de halkın seçtiklerinden oluşuyor, biz hükümetiz' dedik.''

İktidarların halktan başka bir güce dayanmadığını bilmeleri gerektiğini dile getiren Arınç, ''Halen gözlerini hırs bürümüş, ihtirastan başka bir şey görmeyen zavallı bazıları var ki, 'Türkiye bizden sorulur' diyorlar. Artık milletin onlara bakacak hali yok. Millet kendinden olanı, kendine yakışanı daha çok seviyor ve onla birlikte yola devam ediyor'' dedi.

''ESERLERİMİZLE ÖVÜNÜYORUZ''

Arınç, yedi yıllık AK Parti iktidarı döneminde Türkiye'de her şeyin iyileştiğini ve güzelleştiğini belirterek, her zaman daha iyisini yapma gayreti içinde olduklarını belirtti. Arınç, sözlerini şöyle tamamladı:

''37 yıllık siyasetçiyim. AK Parti kurulana kadar hep muhalefette kaldım ve bunun acısını çok iyi biliyorum. AK Parti iktidarında her şeye bir bereket geldi ve her şey güzelleşti. Her şey halkımızın hizmetine verildi. 9 bin 500 kilometre bölünmüş yol ve yüzlerce okul yaptık. Binlerce öğretmen atadık ve bilgisayarlarla okulları doldurduk. Biz halkın hizmetkarıyız. Eğitimde ve sağlıkta büyük bir reform başlattık. Türkiye bütün sektörlerde ihracat rekorları kırdı. 2000 yılında Türkiye'nin büyüme hızı yüzde eksi 9'du. AK Parti gelince büyüme hızı eksi 9 dan, artı 10'a çıktı. Türkiye'de yerli ve yabancı sermaye yeniden büyümeye ve kapasite genişletmeye başladı. Eserlerimizle övünüyoruz. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, güzellikler göreceksiniz.''

Arınç'ın Akyazı'dan yarın ayrılması bekleniyor.