Türkiye ile ticaret yapan kazanır

Salı 02.06.2009 18:56
Güncelleme: Salı 02.06.2009 18:57
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'un konuğu olarak İstanbul'da bulunan yabancı iş adamlarını Türkiye'ye yatırıma çağırdı.

Türkiye'nin krizden ilk çıkan ülkelerden birisi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu dönemde Türkiye'ye yatırım yapan Türkiye ile ticaret yapanlar da bir adım öne çıkacaktır." Diyerek yabancı iş adamlarını yatırıma davet etti.

TUSKON tarafından düzenlenen "Dünya Ticaret Köprüsü 2009" programının açılışı Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Açılışta konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yabancı iş adamlarını Türkiye'ye yatırıma davet etti. Küresel Finansal Krizin bütün dünyayı etkisi altına aldığını ve bir süredir bu etkinin olumsuz yansımalarının ekonomide yaşandığını vurgulayan Erdoğan, 2009 yılının 5. ayından itibaren Türkiye'nin krizin etkilerinden çıkma ve toparlanma sürecine girdiğine işaret etti.

Türkiye ekonomisinin özellikle büyüme noktasında olumlu sinyaller verdiğine dikkat çeken Erdoğan, sanayi üretiminde kapasite kullanım oranları ve üretici ve tüketici güven endeksine ilişkin rakamların her gün daha da iyiye gittiğini belirtti.

Türkiye ekonomisinin yaz aylarından itibaren büyüme trendine başlayacağını belirten Erdoğan, " Bu dönemde Türkiye'ye yatırım yapan Türkiye ile ticaret yapanlar da bir adım öne çıkacaktır. Bu dönemde ihracatın da yeniden yükselişe geçeceğini Türk firmalarıyla uzun vadeli ilişkisi olana firmaların bu süreçten karlı çıkacağını belirtmek isterim. " diye konuştu.

Yabancı iş adamlarına Türkiye'de korkmadan ticaret ilişkisi kurabilirsiniz mesajını veren Erdoğan, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğu vurgusunu yaptı. Erdoğan, "Hiç endişeniz olmasın. Bizde totaliter veya otoriter bir yapı yok. Bizde her şey yasalarla sağlamdadır. Gönlümüzü açarız, kapımızı açarız. Ülkemizde taş üstüne taş koyanı başımız gözümüz üstünde taşırız." diye konuştu.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da, küresel ekonomik kriz nedeniyle ortaya konan korumacılık anlayışının doğru olmadığından bahsettiği konuşmasında, korumacılık içine giren ülkelerin krizden tek başlarına çıkmayı ummamaları gerektiğini vurguladı.

Bakan Çağlayan, "Bu program zamanlama açısından çok isabetlidir. Önümüzdeki dönemde dünya ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Dün ve bugün 4 trilyonluk bir hacme sahip görüşmeler gerçekleştirilmiştir diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin krizden en az hasarla çıkacağını söyleyen Bakan Çağlayan, "Artık kolay para kazanma dönemi geride kaldı. Kapitalizmin tarifi de tarihi de değişti ve bunu yeniden tanımlamak istiyoruz. Dünyanın neresinde olursanız olun ticaretin dilini konuşabiliyorlar." dedi.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ise açılışta yaptığı konuşmasında, krizin geçici olduğunu ve mutlaka biteceğini vurguladı. Meral, "Dünyamız önemli bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Mutlaka yaşanan kriz geçecektir. Ve o zaman fırsat olacaktır. Fırsat oturanlara ve pasif halde bekleyenlere gelmez, yeni pazarlar yeni ortaklıklar arayarlara gelir fırsat." dedi.

Türkiye'nin Afrika, Uzak Doğu ve Latin Amerika'ya açılım yapacağını dile getiren Meral, "Son yıllarda Türkiye önemli bir atılım gerçekleştirmiştir. Türkiye dünyanın önemli üretim merkezlerinden biri halini almıştır." şeklinde konuştu.

Dünya ekonomisinin olumlu sinyaller verdiğini söyleyen, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise yaptığı konuşmasında gelecek günlerin ekonomi açısından daha güzel olacağını ifade etti.

Büyükekşi, Türkiye'nin dünya ekonomileri arasında 15. sırada yer aldığını hatırlatan Büyükekşi "Küresel ekonomi zorlu bir dönemden geçiyor. Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen toparlama sinyalleri gördüğümüzü söylemek isterim. En dipten toparlanmaya başlayan petrol piyasasındaki hareketlilik umut veriyor. Kriz var diye moral bozmuyoruz ve pozitif olarak şartları değerlendirmeye çalışıyoruz." İfadelirini kulandı.

Türkiye'nin Latin Amerika, Çin ve Hindistan başta olmak üzere ticaretin arttırılması için ikili görüşmelere başladığın dile getiren Büyükekşi, "Biz hem alacağız hem satacağız sonuçta beraber zenginleşeceğiz. Dış Ticaret Köprüsü ile ikili görüşmeler gerçekleştirilecek bu sadece ticaret değil barış, refah ve huzur köprüsü olacaktır." şeklinde konuştu.

1 Haziran'da başlayan ve 7 Haziran tarihine kadar devam edecek olan "Dünya Ticaret Köprüsü" organizasyonunda 7 milyar dolarlık bir iş bağlantısının kurulması hedefleniyor.

Ayrıca, toplantıya dünyanın 115 ülkesinden 2 bin işadamının katılımıyla gerçekleştiriliyor.