Çek yasa tasarısı alt komisyona havale edildi

TBMM Adalet Komisyonu, karşılıksız çekin bedelini faiziyle ödeyen kişiler hakkındaki soruşturma, dava ve mahkumiyet kararlarının ortadan kalkmasını düzenleyen yasa tasarısını alt komisyona havale etti.

Çarşamba 03.06.2009 15:21
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 15:22
ABONE OL
Tasarı hakkında görüş bildiren CHP ve MHP'li komisyon üyeleri, yasanın toplumun ihtiyaçlarına cevap vermediğini söylediler.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, kamuoyunda binlerce çek mağduru vatandaşın bu yasayı beklediğini ifade etti, tasarının çok ağır cezalar getirdiğini savundu.

Öztürk, "Bu tasarı elimizin altında patlamaya hazır bir bomba gibi. Çek yüzünden hapis yatanların yanısıra hapis yatmamak için evinden yurdundan kaçanlar da var. Tasarı bu kişilerin sorununu çözmüyor, aksine çok ağır para cezaları öngörüyor" dedi.

Tasarının alt komisyona havale edilmesini ve burada AB ülkelerindeki örneklere bakılarak yeni bir düzenleme yapılmasını isteyen Öztürk, tasarının mevcut haliyle kabul edilmesinin sorunları çözmeyeceğini, ortaya yeni sorunlar çıkaracağını iddia etti.

MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın da, tasarının toplumun ihtiyaçlarına göre hazırlanmadığı görüşünü dile getirdi, tasarının hukuki hatalarla dolu olduğunu öne sürdü.

Yalçın, "Ödenmeyen çekle ilgili çok ağır adli para cezası getiriliyor. Adli para cezası ödenmezse bu kez hapis cezası getiriliyor. Zaten parası olsa vatandaş çekini ödeyecek. Mantık dışı bir düzenlemeye gidiliyor" diye konuştu.

Komisyon toplantısına, Maliye Bakanlığı, Bankalar Birliği, Merkez Bankası ve Yargıtay temsilcileri de katılarak görüş ve eleştirilerini dile getirdiler.

Tartışmaların ardında tasarının bir alt komisyonda yeniden ele alınması benimsendi.