Danışma Kurulu'nda uzlaşı yok

Çarşamba 03.06.2009 10:47
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 11:47
ABONE OL
AK Parti'nin, Genel Kurulun bugün, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesine ilişkin tasarının görüşmeleri tamamlanıncaya kadar çalışmasına ilişkin önerisi, TBMM Danışma Kurulunda kabul edilmedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında gerçekleştirilen Danışma Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 4 siyasi parti grubunun da Danışma Kurulunun toplanmasını talep ettiğini söyledi.

Meclis Başkanlığının da Hükümetin, Suriye sınırındaki mayınlı arazinin temizlenmesine ilişkin yasa tasarısındaki tekriri müzakere talebini gündeme getirdiğini belirten Bozdağ, ''Müzakereler yapıldı ama gruplar arası bir uzlaşma olmadı. Onun için her siyasi parti, kendi grup önerisini Başkanlığa sunacak'' dedi.

Bozdağ, AK Parti'nin; Genel Kurulun bugün, sözkonusu tasarı yasalaşana kadar çalışmasını önerdiğini bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay da partisinin, Genel Kurulda bugün muhtarların, MHP'nin esnafın, DTP'nin de güneydoğudaki göçebelerin sorunlarının görüşülmesini istediğini ifade etti.
AK Parti'nin, Genel Kurulun bugün, mayınların temizlenmesine ilişkin tasarının bitimine kadar çalışmasını istediğini belirten Okay, iktidar partisinin, ''Genel Kurulun 1 Temmuza kadar, salı günleri 15.00-24.00, çarşamba ve perşembe günleri 13.00-24.00, cuma günleri ise 14.00-24.00 saatleri arasında çalışmasını'' istediğini kaydetti.

Hakkı Suha Okay, ''Anlaşmamakta anlaştık. Parlamento idaresinin üstünde bir Başbakan iradesi ve parlamentoyu, 'madem 4 haftada bu yasayı çıkaramadınız, o zaman sizi cezalandırıyorum, 4 Ağustosa kadar da Meclisi çalıştıracağım' türündeki üslubunu içimize sindiremediğimizi söyledim. Bu, Meclise haksızlıktır, Meclis iradesine saygısızlıktır. Bir Başbakan ya da genel başkanın, parlamentoyu, parlamenterleri cezalandırırcasına çalışma takvimi koymasının doğru olmadığını söyledim'' diye konuştu.