Baykal'dan veto isteği

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, mayınlı arazilerle ilgili yasal düzenleme hakkında, ''Cumhurbaşkanı için, iktidardan gelen her öneriyi onaylayan bir noter olmadığını göstermek için uygun bir fırsattır'' dedi.

Perşembe 04.06.2009 16:08
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 18:40
ABONE OL
Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçimleri iptal edilen ve bu pazar yeniden seçimin yapılacağı Aydın'ın Söke ilçesi Bağarası beldesine gitmek üzere İzmir'e gelen CHP Lideri Deniz Baykal, Adnan Menderes Havalimanında, Karşıyaka ile Bayraklı belediyeleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle işten çıkarılan KENT AŞ işçileri tarafından karşılandı. İşçiler ellerinde ''Umudumuz sizsiniz'' yazılı pankartlar açtı.

Havalimanından Söke'ye hareket eden Baykal, ilçedeki ''Harikalar Diyarı'' adlı restoranda CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ile kahvaltı yaptı.

Restoran çıkışında gazetecilerin mayınlı arazilere ilişkin tasarının yasalaşması konusundaki sorularını yanıtlayan Baykal, yasanın beklentileri karşılamadığını söyledi. Baykal, şöyle konuştu:

''Zaten yasanın çıkma şartları, sabahlara kadar süren müzakereler, Meclis Başkanlığı'nın Anayasa'ya, iç tüzüğe aykırı uygulamalarda ısrar etmesi, bunun üzerine müzakerelerin askıya alınmasını kaçınılmaz hale düşürdü. Meclis Başkanı'nın yönetme durumunda kalmış olması, bu yasanın manevi öneminin bir anlamda yansıması olmuştur. Çok sert tartışmalarla müzakere süreci geçirilmiştir ve genel kurulda tasarı oylanmıştır. Umut ediyorum bu yasa, önce Cumhurbaşkanı'nın önüne gidecek. Cumhurbaşkanı yasanın o malum maddesini, yani 510 kilometre boyundaki sınır arazisinin mayından temizlenmesi karşılığı yabancı firmalar ve ülkeler tarafından kullanılmasına izin veren maddesini veto etmelidir.''

''CUMHURBAŞKANI BİR NOTER KONUMUNDA OLAMAZ''

Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'nin yararlarını, çıkarını gözetmekle yükümlü olduğuna dikkati çeken Baykal, şöyle devam etti:

''Parlamentodaki çoğunluğun her önüne getirdiği maddeyi onaylamak Cumhurbaşkanı'nın görevi değildir. Cumhurbaşkanı bir noter konumunda olamaz. Burada Türkiye'nin çok ciddi yararları söz konusudur. Dünyanın hiç bir ülkesinde uygulanmamış bir modeldir bu önerilen. Üstelik herhangi bir arazi de değil, 510 kilometrelik sınır boyunda uygulanacaktır, terör bölgesinde uygulanacaktır. Ortadoğu coğrafyasının hemen yanında uygulanacaktır. Kimlerin eline geçeceği konusunda hiç bir güvence yoktur. Böyle bir maddeyi Cumhurbaşkanı'nın görmezden gelmesi, Türkiye'nin uzun vadeli yararlarını gözetme anlayışıyla bağdaşmaz. Bu nedenle Cumhurbaşkanı bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır ve 'Tekrar düşünün' diye geri çevirmelidir. Cumhurbaşkanı sadece iktidarın Cumhurbaşkanı olarak algılanmamalıdır. Önce kendisi bütün Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olduğunu düşünmelidir. ''

Baykal, mayınlı araziler konusunda referandum önerdiklerini, Türk halkının konuyla ilgili hissiyatının ortada olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı'nın halk oyunu ve kamuoyu yararlarını dikkate alarak bir değerlendirme yapması gerektiğini belirterek, ''Cumhurbaşkanı'nın bu konuda harekete geçmesini bekliyoruz. İktidardan gelen her öneriyi onaylayan bir noter olmadığını göstermek için uygun bir fırsattır. Bu fırsatı Cumhurbaşkanı değerlendirmelidir'' dedi.

Konunun daha sonra Anayasa Mahkemesi'ne de yansıyabileceğine ifade eden Baykal, şöyle konuştu:
''Anayasa Mahkemesi umut ediyorum, bu yasa konusunda gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Bu yasa geçerlilik kazansa da ben bu yasanın bu maddesinin ölü doğmuş bir madde olduğuna inanıyorum. Türkiye'nin sınır boyunun 510 kilometresini, ne idüğü belirsiz birilerine, 3 günlük ömrü kalmış bir iktidarın teslim etmesi kabul edilemez. Yani bu işin yasalaşması, bunu Türkiye yararına bir uygulama haline dönüşmesini güvence altına almaz. Gerçek ortaya çıkacaktır. Umut ediyorum iktidar da bu konuda ısrarcı olmaktan çıkacaktır.''

"ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDECEĞİZ"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Biz mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin maddenin yer aldığı kanun konusunda elimizden geleni yapacağız, Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz'' dedi.
Deniz Baykal, 29 Mart yerel seçimlerinin yenileceği Aydın'ın Koçarlı ilçesi ve Söke'nin Bağarası beldesinde vatandaşlara hitap etti.

Bağarası'nda Aydın Caddesi'nde konuşma yapan Baykal, 29 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin oylarının 8 puan aşağı indiğini belirterek, ''Halk artık 'yeter' demiştir. Bu önemli bir demokrasi dersidir. Devletin gücü, ekonomik imkanları, tehdit, şantaj yapılarak, Türkiye'deki 70 milyonun hakkı kullanılmak suretiyle bir parti desteklenmek istenmiştir'' dedi.

Halkın bu gidişe ''dur'' dediğini savunan Baykal, ''Biz bu filmi daha önce Anavatan Partisi'nde, diğer partilerde görmüştük. Bir dönemin daha inişe geçmiş olduğunu halk 29 Martta ortaya koymuştur'' diye konuştu.

''ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEĞİZ''

Orta Doğu'da bir çatışmanın sürdüğünü ifade eden Baykal, mayınlı arazilerin temizlenmesini içeren kanunla çatışmanın taraflarından birinin Türkiye'ye davet edildiğini savundu. Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Ben açıkça söylüyorum. Bu kanunun kullanılabilirliği yoktur. Cumhurbaşkanı, 'yanlış yapılmıştır' diye bu kanunu iade etmelidir. Biz bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz. O toprakların elimizden çıkmasına izin vermeyeceğiz.''

''İŞLETSENE KANUNU''

CHP Genel Başkanı Baykal, Koçarlı ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı konuşmada da Türkiye'nin işsizlikte rekor kırdığını söyledi. Baykal, Türkiye'nin borca batırma anlayışıyla küçüldüğünü, yolsuzlukla da mücadele yapılmadığını iddia etti.
Almanya'daki mahkemenin Deniz Feneri davası konusunda Türkiye'ye bir liste gönderdiğini, ancak listedekilerin sorgulanmadığını savunan Baykal, şöyle devam etti:
''Listedekiler yakalandı mı, sorgulandı mı? Birisinden hesap soruldu mu? Rektörlerin evlerini sabaha karşı didik didik ediyorlar. Yolsuzluğa batmış olanlar ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. 'Neden hesabını sormuyorsun' diyoruz. 'Almanya dosyayı göndermedi' diyorlar. Senin hukukun, adaletin yok mu yolsuzluk ortada. İşletsene kanunu.''

Deniz Baykal Bağarası beldesinde CHP'nin Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yıldırım, Koçarlı ilçesinde de Cengiz Şen için oy istedi.