"Bulsunlar 27'yi görelim"

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
Başmüzakereci Devlet Bakanı Egemen Bağış, Almanya ve Fransa'nın Türkiye için gündemde tuttuğu imtiyazlı ortaklıkla ilgili olarak AB'de hukuki altyapı bulunmadığını, bu konuda ortak karar alınmasının güç olduğunu belirtti. Bağış, "Eski Cumhurbaşkanımızın deyişi gibi olacak ama bulsunlar 27'yi görelim onları" dedi. Gazete ve televizyonların Ankara Temsilcileri ile biraraya gelen Bağış, Türkiye'nin müzakere faslı açılmasına değil reformlara odaklanması gerektiğini söyledi. "Zaman Türkiye'nin lehine işliyor. Yaşlanan nüfus, terör ve insan kaçakçılığı ile mücadele, enerji konularında AB'nin Türkiyesiz yol alması güç" diyen Bağış, şu mesajları verdi: '

SIFIR ÇEKMEYİZ'

(Kürt açılımı) Devam eden açılımlar var. TRT-6 bunlardan biri. Bu, farklılıklarımızı zenginlik olarak görmemizle alakalı bir süreç. Türkiye'nin kanayan yarası terör sorunu. Kolunuz, bacağınız kanıyorsa, burun estetiğini düşünemezsiniz. Bölge halkının kendisini önemseyen siyasetçiye ihtiyacı var. AK Parti'nin 2002'de yüzde 35'le iktidara geldiğinde, Doğu- Güneydoğu'daki oyu yüzde 25 idi. 2007 yılında yüzde 47 oy aldığında bölgedeki oyu yüzde 60'a çıktı. Bunun arkasındaki fikir, insana insanca muamele yapmak.
(Fasıl açma) İnşallah sıfır çekmeyeceğiz. 26 Haziran'daki zirvede vergi faslını açmamak için bir neden yok. Reformlarımızı yaparsak, tokmağı Meclis'in elinde tutmuş oluruz. AB sürecini açılan fasıl sayısına endekslersek sırtımızdaki davulun tokmağını Brüksel'e vermiş oluruz.
(Sendika faslı ekonomik krize mi kurban gitti?) Gitti demek yanlış olur. Beklemeye alındı. İşçi işverenin ortak çağrısı bu yöndeydi.
(İsveç dönem başkanlığı) Türkiye'nin AB üyeliğine ciddi destek veriyorlar. Bu dönemde çevre faslını açmayı düşünüyoruz.
(İletişim stratejisi) İletişimde zorluklarımız var. 70 milyona AB'nin Türkiye'yi bölmeyeceğini, 490 milyon Avrupalı'ya da Türkiye'nin yüklerini azaltacağını anlatmamız gerekiyor.
(Kıbrıs meselesi) Müzakerelerde Kıbrıs nedeniyle baskıyı sürekli hissediyoruz. Ancak Kıbrıs'la ilgili olarak Türkiye'nin taahhütleri kadar bize de verilmiş taahhütler var. Bu nedenle İlerleme Raporu'nun Kıbrıs bölümü uzun olacak.