Yalçınkaya'ya yanıt: Laikliği unutmuyoruz

Kayseri'den Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya'ya yanıt veren Başbakan Erdoğan "Ekonomiyi dert ederken, diğer değerleri demokrasiyi, laikliği, sosyal devleti bir tarafa atmıyoruz. Hepsi at başıdır" dedi

Pazartesi 08.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün memleketi Kayseri'den, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurahman Yalçınkaya'ya yanıt verdi. Erdoğan, "Ekonomik büyümeye vurgu yapılmak suretiyle batı tipi demokrasilerin ayrılmaz parçalı olan laikliğin gündemden düşürüldüğü ve tanımının değiştirilmeye çalışıldığı görülmektedir" diyen Yalçınkaya'ya, "Biz ekonomiyi dert ederken diğer değerleri demokrasiyi, laikliği, sosyal devleti bir tarafa atmıyoruz, hepsi at başıdır" dedi. Erdoğan, Kayseri'de partisinin il kongresine ve kadın kolları tarafından düzenlenen çevre festivaline katıldı. Kadir Has Kültür Merkezi'nde yapılan kongrede Erdoğan "Mümkün oldukça tek adayla kongrelere gidilsin" dedi. Ancak üç adaylı yarış yapıldı. Genel merkez İl Başkanı Mahmut Cabat'ı destekledi.

'BİR TARAFA ATMIYORUZ'
Başbakan, isim vermeden Başsavcı Yalçınkaya'nın "muhafazakar partiler öne çıktıkça laiklik gündemden düşüyor" sözlerine Ergenekon mesajıyla yanıt verdi: "Biz illetin sesini, özlemlerini siyasete taşıdık. Mafyayla, çetelerle mücadele ediyoruz ama muhalefetin lideri ne diyor. Onların avukatıyım diyor. Biz milletin avukatıyız. Bütün bu yüksek faiz oranlarına, yolsuzluklara karşı nasıl mücadele verdiysek hukuk dışılığa karşı öyle mücadele verdik. Ekmek, iş, aş önemlidir ama aynı zamanda demokrasi dedik, laiklik dedik, hukuk dedik, sosyal devlet dedik. Yolsuzluğa da yoksulluğa da yasakları da milletimizin yakasından düşürdük, düşürmeye devam ediyoruz."

BAYKAL'A "SAYIN" ÇAĞIRISI

Erdoğan, AK Parti-AKP polemiğinde, "Edep dersine ihtiyacın var" diyen CHP lideri Deniz Baykal'a da yüklendi. Alınların "ak" olduğunu belirten Erdoğan, "Bunu hazmedemeyenler yok mu? Var. Gönlü, vicdanı kara olanlar, mazisi kara olanlar tabiî ki bunu hazmedemeyecekler. Ama biz huzurluyuz" dedi. Erdoğan, şöyle konuştu: "Baykal, bana edep dersi vermeye kalkıyorsun. Önce bu ülkede bir partinin genel başkanına sen veya siz ifadelerini kullanmanın ne anlama geldiğini öğren. Bak ben sana 'sayın' diyorum, sen demiyorum." Kentte doğalgazla çalışan 51 otobüs için kurdele kesen Başbakan, '1 milyon kadın, 1 milyon fidan' kampanyası çerçevesindeki etkinliklerde fidan dikti, çocuklarla uçurtma uçurdu. Erdoğan buradaki konuşmasında ise partisinin yönetimindeki belediyelerin çalışmalarından söz ederek, "AK Partili belediye ismi gibi aktır ak" dedi.