'Mini seçim' sonucu CHP'yi memnun etti

Salı 09.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 7'si ilçe, 23'ü belde toplam 30 belediyede tekrarlanan seçimlerin sonuçlarını değerlendirirken "29 Mart'ta başlayan düşüşün devam ettiği görülüyor. İktidarın karşısında diri ve sonuç almaya yönelmiş bir muhalefet olduğu belgelendi" dedi. Baykal, SABAH'a şunları söyledi:

DİRİ MUHALEFET

Küçük bir seçim ama sonuçlara bakıldığında AKP'nin düşüşe geçtiği tartışma götürmez bir gerçek. 29 Mart'taki düşüş devamı ediyor.
Oy oranlarına bakınca da kazanılan belediye başkanlığı sayısına bakınca da muhalefetin yükseldiği ortada. Başkanlıklara baktığınızda AKP 12, CHP 10 başkanlık kazanmış. Muhalefetin toplamı ise 17 başkanlık almış.
Seçim yapılan ilçe ve beldeler bizim CHP olarak güçlü olduğumuz yerler değil. Ama yine de 10 başkanlık aldık. Şanlıurfa'daki Ayran'ı bir oyla kaybettik. İptal edilen seçimlerde az farkla kazandığımız yerlerde oyları artırarak kazandık.
Sayılardan çok verilen mesaj önemli. Sonuçlar, diri bir muhalefet olduğunu ve muhalefetin artık sonuç almaya yöneldiğini ortaya koyuyor. Hükümetin erimeye başladığını, gidici olduğunu hep söyledik. Bu tezimiz doğrulanmış oldu.
Hükümetin izlediği politikalar ortada. Önümüzdeki süreçte düşüşün yoğunlaştığını göreceğiz.