Başbakan kaç kez yurt dışına gitti?

Çarşamba 10.06.2009 12:09
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009 12:10
ABONE OL
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışı gezilerini soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi.

Öztürk, Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, Başbakan Erdoğan'ın 22 Temmuz 2007'den bu yana kaç kez yurt dışına gittiğini ve bu gezilerinin kaçının resmi olduğunu sordu.

Resmi gezilere kaç kamu personelinin katıldığını öğrenmek isteyen Öztürk, ''Bu personele ödenen toplam harcırah ne kadardır? Yurt dışı resmi gezilerde, kamu personeli için ödenen harcırahların dışında, her gezi için ayrı ayrı belirtilmek üzere, yapılan otel, ulaşım gibi diğer masrafların tutarı ne kadardır?'' sorusunu da yöneltti.

CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yanıtlamasını istediği soru önergesinde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının yürütme kurulu başkanı ve üyelerinin istifalarını Meclis gündemine taşıdı.

Başkan ve üyelerin istifa nedenlerini öğrenmek isteyen Ağyüz, ''2010 yılına 7 ay kala ajansta sular neden durulmuyor? Bugüne kadar program dahilinde olan hangi işler bitirilmiş, ne kadarı yarım kalmıştır?'' diye sordu.