Gelir vergisi kanunu değişiyor

Çarşamba 10.06.2009 12:06
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009 12:11
ABONE OL
TBMM Genel Kurulunda, Gelir Vergisi Kanununda değişiklik öngören tasarının 5 maddesi daha kabul edildi.

Genel Kurulda, temel kanun olarak görüşülen Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının 1. Bölümünde yer alan ilk 12 maddesi kabul edildi.
Hükümet adına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından verilen önerge ile tasarıda değişiklik yapıldı. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak deniz ve hava taşıma araçları için getirilen KDV istisnası düzenlemesi kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle Başbakanlık Merkez Teşkilatı tarafından alınacak motorlu araçlara ÖTV istisnası getirildi.

Tasarının kabul edilen diğer maddelerine göre, yabancı film yapımcılarının, Türkiye'de film çekmelerini teşvik etmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan sinematografik eserlere ilişkin yabancı yapımcılar tarafından satın alınacak mal ve hizmetler nedeniyle ödenen KDV iade olunacak. Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında düzenlenen ürün senetlerinin, senedin temsil ettiği ürünü depodan çekecek olanlara tesliminde, senedin en son işlem gördüğü borsada oluşan değeri vergi tarhına esas alınacak.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, çalışma süresinin dolduğunu belirterek, saat 13.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı. Öte yandan, TBMM Başkanı Köksal Toptan, tasarının görüşmeleri sürerken Genel Kurula ve kulislere giderek milletvekilleriyle bir süre sohbet etti.