"Öcalan'a da sayın demişti"

Erdoğan'ın "Bana sen diyemezsin" sözünü eleştiren Baykal, "Başbakan Öcalan'a da 'sayın' demişti" dedi

Salı 10.06.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı 'gelmiş geçmiş en kaba başbakan' olarak tanımladı. Başbakan'ın AK Parti'ye AKP denilmesine tepki göstermesini de eleştiren Baykal, partisinin grup toplantısında şu mesajları verdi.

Boş konuşmaya, siyasi polemiğe ihtiyaç yok. CHP'nin hesaplarında bir şey varsa derhal savcılıkları harekete geçirsin.
Başbakan durduk yerde "AKP" ve "AK Parti" polemiği başlattı. Herkesin ne diyeceğine sen karışamazsın, milletin ağzına torba koyamazsın. CHP'ye kimi Halk Partisi, kimisi CHP diyor. Bunda hakaret yok. Parti kirlendikçe aklanma ihtiyacı çıkıyor.
Bir de 'sayın' tartışması başlattı. Neden 'sayın' demiyormuşum. Kendisi 'sayın' diyormuş. Vazgeçtim sen de deme. Lütuf olarak bana söylüyor. Başbakan Abdullah Öcalan'a da 'sayın' demişti. Bana 'sayın' dedi diye göğsüm kabaracak değil.
Deniz Feneri'nde duyarlılık göstermiyorsun, yolsuzluk - hırsızlık yapanları koruyorsun derken 'sayın' denir mi? Sayın olduğun bir durumda 'sayın' deriz. Başbakan Türkiye Cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en kaba başbakanıdır. Sadece bize değil, vatandaşa, kadına, çocuğa, yaşlıya, çiftçiye, emekliye de kabadır.
RTÜK konusunda AKP rahat ama biz rahatsızız. Başbakan'ın umurunda değil. Sorun zaten bu. Nasıl rahat olabiliyorsun Sayın Başbakan. Hükümet konuyu savsaklıyor.

POLEMİK YANITI
Gruba girişinde başta Güldal Mumcu olmak üzere CHP'li milletvekilleriyle tokalaşan Baykal, kürsüde son dönemde Başbakan Erdoğan ile yaşadıkları polemiklere yanıt verdi.

IRAK YOLU GÖZÜKTÜ
IRAK
Devlet Başkanı Celal Talabani'nin resmi daveti dün Bağdat'taki Türk Büyükelçiliği'ne verildi. Türk Büyükelçiliği de Dışişleri Bakanlığı'na iletti. Dışişleri Bakanlığı da resmi davet yazısını CHP Genel Merkezi'ne ulaştırdı. Kurmaylarını toplayıp değerlendirme yapan Baykal'ın "Resmi davet önemli" dediği öğrenildi