"Ruhban Okulu'nu açmayı tartışırız"

"1972'ye kadar olan bir şey. Çok da önemli değil" diyerek Ruhban Okulu'nun açılmasının tartışılabileceğini söyleyen Erdoğan, karşı adım beklediğini belirtti

Cuma 12.06.2009
Güncelleme: Cuma 12.06.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Heybeliada Ruhban Okulu'nu açmayı konuşabileceğini, ama karşı adımlar beklediğini söyledi. Erdoğan, NTV'nin canlı yayınında şu açıklamaları yaptı:

RUHBAN OKULU: Biz, limanların açılması meselesine karşılıklı olarak 'evet' deriz dedik. Güney, Kuzey ve Türkiye. Karşılıklı olarak mütekabiliyet neyi gerektiriyorsa varız. 'Türkiye, Kuzey yapsın da Güney yapmasın.' Biz böyle bir şeyin içinde yokuz. Her iki taraf müşterek girerse biz bu işte varız. Onlar bu noktada ciddi bir adım atamadılar. Ruhban Okulu konusu da tartışılabilir, konuşulabilir. Aslında 1972 yılına kadar olan bir şey. Çok da önemli bir konu değil. Yani siz ne yapıyorsunuz? Siz kalkıp da Batı Trakya'da benim vatandaşlarımın seçmiş olduğu bir müftüye resmi olarak seni tanıyorum demezsen, kendin atadığın bir kişiyi resmi olarak müftü ilan edersen olmaz.

ARINÇ'IN KENDİ KANAATİ

RTÜK BAŞKANI: Zahid Akman'la ilgili söylenenler Zahid Bey'le alakalı konulardır. Partimle alakalı değildir. Zahid Bey üzerinden bir çatlak oluşturma gayreti içine girmek çok yanlış. Bülent Bey böyle bir yaklaşım içine girmiş olabilir, kişisel kanaatidir. Benim ya da partimin kanaati değildir. Zahid Bey de süresi dolduktan sonra aday olmayacağını açıkladı.
ÜSLUP: Ben eleştiriden değil, hakaretten bahsediyorum. Tayyip Erdoğan hangi yönleriyle eleştiriliyor, buna bakmanız lazım. Üslubumda zaman zaman bu tür sertlikler olmuşsa da bunlar o andaki haleti ruhiye sebebiyle olabilir ama bunlar asli karakterlerimin tezahürü değildir. Dertliyim ben dertli, sinirli değil.
BÜYÜKANIT'LA GÖRÜŞME: CHP'nin soru önergesine yanıt vermeyeceğim. Utanmasalar aile mahremiyetlerini bile TBMM'ye taşıyıp cevap isteyecekler. Biz Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'la iki yetkili olarak mahrem bir görüşme yaptık. Bu benimle mezara kadar gider. Büyükanıt açıklarsa o zaman ben de görüşmenin detaylarını paylaşabilirim.

BAKOYANNİ'DEN YANIT

Başbakan Erdoğan'ın Ruhban Okulu'yla ilgili sözlerine Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'den yanıt geldi. Bakoyanni "Dini özgürlüklere ve insan haklarına saygının Türkiye'nin öncelikle kendi vatandaşlarına karşı sorumluluğu" olduğunu belirtti. Yunan Dışişleri Bakanı, "Mütekabiliyet ve karşılaştırmalar yapılması zamanımıza uygun bir yaklaşım değildir" diye konuştu.