DTP'nin 'Demokratik Toplum Kongresi'

Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından düzenlenen 'Demokratik Toplum Kongresi' Diyarbakır'da yapıldı. Kongrede konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, ''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 'Kürt sorunu Türkiye'nin en önemli sorunudur' demesi ve yine ardından, 'İyi şeyler olacak' açıklaması umutların canlı kalmasına neden olmuştur'' dedi.

Cumartesi 13.06.2009 15:30
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009 15:31
ABONE OL
DTP Diyarbakır İl Başkanlığı binasında yapılan kongreye DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız, Sırrı Sakık, Osman Özçelik, Hamit Geylani, İbrahim Binici, Hasip Kaplan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı.

Saygı duruşunun ardından divan kurulu oluşturulduktan sonra kongreye devam edildi. Kongrenin açılış konuşmasını yapan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, şunları söyledi: "Kongrede çıkan kararlar çok önemli. Çünkü bu süreçte kongremizin barış demokrasi ve özgürlük çalışmaları herkes tarafından çok iyi görülüyor ve biliniyor. Kürtlerin derdini ve davasını herkesten önce Kürtler anlayabilir. Kürtler, mitinglerde, eylemlerde ve konferanslarda her zaman iletişim de hak sahibi olmuştur. PKK'nin eylemsizliği esas olan Kürt sorunun demokratik yöntemlerle çözüme kavuşmasına sağladığı böylesi bir günlerde PKK'ye yapılan operasyonlar hepimizde derin kuşku oluşturmuştur. Çözümsüzlükten beslenen kesimlere rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 'Kürt sorunu Türkiye'nin en önemli sorunudur' demesi ve yine ardından, 'İyi şeyler olacak' açıklaması umutların canlı kalmasına neden olmuştur. Bu ışığın sönmemesi ve barışçıl bir çözümün sağlanması için elimizden gelen reflekslerimizi ortaya koymaya çalıştık. PKK de bu açıklamalara olumlu yanıt verdi ve eylemsizlik süresini uzattı. PKK'nin barışçıl bir sürenin geliştirilmesi Türkiye'nin içinde Kürt sorununun çözüme kavuşturulması için samimi ve çok içerikli formülleri ortaya koyduğunu görüyoruz. PKK'nin sağladığı bu fırsat karşısında siyasi iradenin ise ne yazık ki; plansız ve projesiz olduğunu görmekteyiz. Endişelerimizi artıran da hükümetin bu kararsız duruşudur. Sonuç olarak şu aşamada Kürt sorununun çözümü konusunda çok da umut verici somut gelişmelerden söz edemeyiz. Ancak, çözüm tartışmalarını da yoğun bir şekilde gündeme oturduğu bu önemli bir gündemden söz edebiliriz."

Ahmet Türk daha sonra şöyle devam etti: "Anlayana tabiriyle cin şişeden çıkmıştır. Şunu da herkesin bilmesi gerekir ki, kararlılıkla direneceğiz. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Artık maskeler düşmelidir. Sanki Kürt sorunu yokmuş gibi."

Kongre daha sonra basına kapalı olarak devam etti.