Talabani ile ne konuşacak?

Bağdat'a gitme planı yapan Baykal, "Talabani ile Türkiye'nin Kürt sorununu ve PKK'ya affı konuşmayacağım" dedi

Cumartesi 14.06.2009
Güncelleme: Pazar 14.06.2009
ABONE OL
CHP lideri Deniz Baykal, Irak ziyaretinde Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile "Türkiye'deki Kürt sorunu ve PKK'ya af konusunu görüşmeyeceğini" söyledi. DTP ile görüşmesini şarta bağlayan Baykal, kendisi için "5 koyun güdemez" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'a da "Ciddiye almıyorum, bocalayıp duruyor, çırpınıyor. Gerçekler alnına çakılır" diyerek sert çıktı. Baykal, SABAH'a şu değerlendirmeleri yaptı:
(Erdoğan'ın '5 keçi güdemez' sözü) Ortaya koyduğu üslup umurumda değil, derdim de değil. Ciddiye almıyorum. Obama, İngiltere kriz nedeniyle uçak ve helikopter almayı iptal etmiş. Sen almışsın. Sonra 'mayın temizleyecek param yok' diyorsun. Bizim söylediklerimiz sağlam. Sözleri benim söylediklerime cevap değil. Bocalayıp duruyor, çırpınıyor. Mayınlı arazi için '100 milyona temizlenir, 200 milyona temizlenir' diyenler var. 60 milyona uçak alırsan sonra da 'mayın temizlemeye para bulamıyorum' dersen bu gerçekler alnına çakılır böyle.
Talabani ile zamanı gelince yapacağımız görüşme yanlış yerlere çekiliyor. Şunu herkes bilmeli. Talabani ile Türkiye'deki Kürt sorununu ya da PKK'ya affı konuşmayacağım. Türkiye'deki Kürt sorunuyla bizim Talabani ile yapacağımız temas arasında bir bağlantı kurulmamalı. Türkiye'nin sorununu içeride biz bize konuşuruz. Biz daha önce ne söylediysek aynısını söylüyoruz. Terör ve PKK konusundaki düşüncelerimizde bir değişiklik yok. Ama ortada Irak'ın konumunda bir değişme var. Talabani ile Türkiye Irak ilişkilerini, ticareti, eğitimi, ekonomiyi, enerjiyi, terörü konuşacağım.
(DTP) Herkes terörle ilişkisini kesmeli, teröre karşı net, güven veren cesaretli bir tavır takınmalı. DTP bu konuda ciddi bir açmazın içinde. DTP kendini sivil hareket haline dönüştüremedi. Bunu başarabilmiş olsa idi bir rol oynama şansı elbette vardı. O zaman daha etkin olabilirdi. Ama maalesef o yöne girememiştir. DTP, kendisine açılan büyük kredileri, verilen desteği kullanamadı. Arkadaş olarak, bölge milletvekilleri ya da siyasetçileri olarak oturulup konuşulabilir. Ama siyasi bir müzakerenin, siyasi bir görüşmenin, siyasi bir beraberliğin çok temel koşulları vardır. O koşulların başında da terör karşısında net tavır takınmak öncelikli temel bir ilkedir.