Arınç: Eylem planı demokrasiye karşı büyük bir ihanet

Cuma 19.06.2009 17:10
Güncelleme: Cuma 19.06.2009 17:11
ABONE OL
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Taraf gazetesinde yayınlanan eylem planının halkın iradesine, anayasa ve demokrasiye büyük bir ihanetten başka bir şey olmadığını söyledi.

Abant Platformu'un 'Demokratikleşme: 12 Eylül'den AB'ye Siyasi Partiler' konulu toplantısının açılışında konuşan Bülent Arınç, son günlerde gündemi meşgul eden 'AK Parti'yi ve Gülen Cemaatini Bitirme Planı'na değindi. Türkiye'nin reformlar konusunda dinamik bir sürece girdiği bir zamanda söz konusu belgenin 'sahte mi gerçek mi' olduğunun tartışıldığını ifade eden Arınç, "Bir imza var, imzanin sahibi var. Bir kesim diyor ki, bu belge gerçektir; darbe hazırlığıdır. Bir kesim diyor ki bu belge sahtedir, oraya başkaları tarafından konmuştur. Biz 2009'da Türkiye'de hala bir yerlerde lahikalardan, andıçlardan, fişlemelerden sonra bir de böyle bir imzayla karşımıza çıkan bir belgeyi tartışıyoruz. Biz buna müstehak değiliz, biz bundan çok da hoşlanmıyoruz. Bundan dolayı üzülüyor ve utanıyoruz." dedi.

Herkesin kendi görev ve sorumluluk sahası içerisinde asli görevlerini yapmaktan başka işi gücü olmaması gereken bir durumda ele geçirilen belgede, AK Parti'nin düşman ve tehlike olarak ilan edildiğini hatırlatan Arınç, "Yazılanları söylüyorum. İktidarın sonlandırılması için ne yapılması gerektiği konusunda akıldanelik yapılıyor: Ne yapalım da bu partiyi alaşağı etmiş oluruz. Bu, halkın iradesine karşı, halkın seçimine karşı, Anayasaya karşı, demokrasiye karşı büyük bir ihanetten başka bir şey değildir." diye konuştu.

Tüm bu tartışmaların Türkiye'de bir rejim sorunu haline gelmemesini ise sevindirici bir durum olarak gören Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bir taraftan soruşturma yapılıyor, bir taraftan hayat devam ediyor. Artık herkes sabah kalktığında Hasan Mutlucan'ın türküsü var mı diyerek radyoyu açma ihtiyacı duymuyor. İyi bir noktadayız. İyice küçülüyorlar, iyice güçsüzleşiyorlar. Artık kendilerini alkışlayanların alkışlarından mahrum hale geliyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

DEMOKRATİKELŞMEYE DESTEK VERMESİ GERKEN DÖRT KURUM

Türkiye'de sivil iradenin önüne engeller koymak isteyenlere artık prim verilmediğine dikkat çeken Arınç, demokratikleşmenin hızlı yapılamamasından yakındı. Bu gelişmelerin bir gecede değil, bir süreç içerisinde gerçekleşeebileceğini ifade eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurucu meclis özelliği taşımadığına atıf yapan kararına dikkat çekti: "Yeni bir anayasa için Allah muhafaza yeni bir darbeyi gözlemek mi lazım?"

Halk tarafından seçilmenin demokratikleşme için tek başına yeterli olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı; ordu, yargı, üniversiteler ve basının da bu sürece destek vermesi gerektiğini vurguladı. Arınç, ordunun demokratikleşme sürecine uygun bir yapılanma ve zihniyet içerisinde olması, özellikle yüksek yargının içtihat ve kararlarında demokrasi perspektifinden bakması gerektiğini söyledi. Üniversite rektörlerine de değinen Arınç, daha önce siyasi iradeye hesap sormayı görev bilen rektörlerin artık asli görevlerine dönmeye başladıklarını ifade etti. Bülent Arınç, medyayanın da Türkiye'nin demokrasi perspektifine olumlu ya da olumsuz etki edebilecek bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi.