CHP, GAP sulama projelerinin araştırılmasını istedi

Cuma 19.06.2009 17:07
ABONE OL
CHP, GAP kapsamında yapılması planlanan sulama projelerinin tamamlanmamasının nedenlerinin belirlenmesi için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'nin arazi ve nüfus büyüklüğünün yüzde 10'unu oluşturan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ı kapsayan GAP'ın, Türkiye'yi ve bölgeyi dönüştürecek entegre bir kalkınma projesi olduğuna işaret edildi.
Ekonomik krizin etkilerinin atlatılmasına karşın GAP'a, 2002-2007 yılları arasında yeterli yatırımın yapılmadığı, ayrılan kaynağın 1990'lı yıllardaki yatırım tutarının altında kaldığı savunulan gerekçede, GAP'a yapılan yatırımların bölge gelirlerine yansımasının, sulama yatırımlarının tamamlanmasına bağlı olduğu belirtildi.

Gerekçede, GAP bölgesinde, 2008 yılı itibariyle 272 bin hektar alanın sulamaya açılarak hedefin yüzde 15'inin gerçekleştirilebildiği ifade edilerek, 2002-2007 yılları arasının, sulama yatırımları açısından bir duraklama devri olduğu vurgulandı.

Elektrik üretimine ilişkin yatırımlar öncelikle yapılırken, sulama kanallarının tamamlanmamasının, GAP'ın bölge halkının refahına hizmet etmesini engellediği öne sürülen gerekçede, şunlar kaydedildi:
''Sulanabilir arazilerin ancak yüzde 15'inin sulanabilir hale getirilebilmesi, sulamaya açılmayan yörelerle, açılan yöreler arasında da yeni adaletsizliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu yönüyle bir barış projesi olması gerekirken, proje yeni adaletsizlik ve eşitsizliklerin kaynağı haline gelmiştir.
Mayınlı arazilerin temizlendikten sonra çok uluslu şirketlere verilmesiyle, sulama projelerinin yap-işlet-devret yöntemiyle tamamlanması gibi girişimler, siyasi iktidarın, yöre halkının çıkarlarını dışladığını, resmin tamamını göremediğini ortaya koymaktadır. GAP bölgesindeki sulama projelerinin, yöre halkının çıkarları doğrultusunda planlanması ve bir an önce hayata geçirilmesi konusunun, Meclis tarafından ivedilikle ele alınması doğru olacaktır.''