'Demokrasiye ihanet'

Abant Platformu'nda konuşan Arınç, Türkiye'nin 2010 yılına yaklaşılan bir zamanda bir yerlerde elde edilen imzalı belgeleri tartışmasının utanç verici olduğunu söyledi

Cuma 20.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 20.06.2009
ABONE OL
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin 2010 yılına yaklaşılan bir zamanda halen bir yerlerde elde edilen imzalı belgeleri tartışmasının utanç verici olduğunu belirterek, "Bu, halkın iradesine karşı, halkın seçimine, Anayasa'ya, demokrasiye karşı büyük bir ihanetten başka bir şey değildir'' dedi. Abant Platformu'nun ''Demokratikleşme: 12 Eylül'den AB'ye Siyasi Partiler'' konulu bu yılki ikinci toplantısının açılışında konuşan Arınç, ''Seçilmek, iktidara gelmek, parlamentoda çoğunluğu oluşturmak Türkiye'nin demokratikleşmesi için tek başına yeterli değil'' diyerek şöyle dedi: "Yeni bir anayasa yapmak istesek, Allah muhafaza yeniden bir darbeyi gözlememiz lazım. Kurucu anayasa iktidarı yetkisine sahip başka kurumlar gösterilebiliyor Türkiye'de. Biz 2010'a yaklaştığımız bir zamanda Türkiye'de halen, bir yerlerde lahikalardan, andıçlardan, fişlemelerden sonra bir imzayla karşımıza çıkan bir belgeyi tartışıyoruz. Biz buna müstahak değiliz. Biz bundan çok da hoşlanmıyoruz, bundan dolayı üzülüyoruz ve utanıyoruz. Oradaki partinin ismini değiştirin, bütün partilerin adını koyun, iktidarın adını değiştirin, bütün iktidarların adını koyun. Bu halkın iradesine karşı, halkın seçimine, Anayasa'ya, demokrasiye karşı büyük bir ihanetten başka bir şey değildir. Şimdi Türkiye'yi meşgul eden bu olaya karşı sevinilecek bir şey de var. Bir taraftan soruşturma yapılıyor, bir taraftan hayat devam ediyor. Artık herkes, sabah kalktığında 'Hasan Mutlucan'ın türküsü var mı' diye radyoyu açma ihtiyacı duymuyor. İyi bir noktadayız. İyice küçülüyorlar, iyice güçsüzleşiyorlar, iyice artık kendilerini, öksürse bile alkışlayanların alkışlarından mahrum hale getiriyorlar."

OBAMA SLOGANI

Toplantının ilgi çeken konuşmalarından birini de Bolu Valisi İbrahim Akpınar yaptı. Akpınar, şöyle dedi: "Bu dönemde bile hâlâ Baas Rejimi ya da bir çeşit Pol Pot rejimi özlemiyle hükümeti devirmeyi planlıyorlar. Peki, biz demokratik bir anayasa ve buna uygun mevzuata sahip olabilir miyiz? Yes, we Can (Evet, biz yapabiliriz) çünkü biz haklıyız." Akpınar'ın, ABD Başkanı Barack Obama'nın sloganını tekrarlaması alkış aldı.