Erdoğan'dan AB'ye üç mesaj

Pazartesi 23.06.2009
Güncelleme: Salı 23.06.2009
ABONE OL
1- Belge nedeniyle demokrasiye yönelik bir tartışma başlamadı

2-Demokrasi dışı senaryolara karşı Türkiye tek yürek oldu

3-Türkiye'nin üyeliği üzerinden politika yapmak fayda sağlamaz

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin gündemini değiştiren ve yurtdışında da yankı bulan "İrticaya Karşı Eylem Planı" iddialarıyla ilgili olarak, AB büyükelçilerine önemli mesajlar verdi. Erdoğan elçilere Başbakanlık Konutu'nda verdiği yemekte "demokrasi güvencesini" vurgularken, "Belgedeki senaryolar karşısında ülkenin tamamı ittifak halinde demokrasiyi savundu. Belge nedeniyle demokrasiye yönelik tartışma başlamadı, Türkiye tek yürek oldu" dedi. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği dışındaki alternatifleri kabul etmeyeceklerini belirten Erdoğan, "Özellikle Alman ve Fransız büyükelçilerine ifade etmek isterim ki imtiyazlı ortaklık ne AB müktesebatında ne de bizim kitabımızda yer almaktadır" dedi. Erdoğan, AB reformları kapsamında 17-18 kanun çıkarılacağını ve bunlar kanunlaştırılmadan Meclis'in tatile çıkmayacağını söyledi. Erdoğan, Çek Cumhuriyeti dönem başkanlığında daha fazla başlık açılacağını beklediklerini belirterek, "İsveç Dönem Başkanlığı'nda daha çok başlık açılacağını umuyoruz" dedi. Erdoğan, şu mesajları verdi:

TEK YÜREK OLDUK

Şuraya dikkatinizi çekiyorum; geçtiğimiz haftalarda benim genel başkanı olduğum AK Parti'ye yönelik bazı kirli senaryoları ihtiva eden bir belge ortaya çıktı. Sahte mi gerçek mi olduğunu, hem yargı makamları hem de kurumlarımız araştırıyorlar. Ancak çarpıcı olan, bu senaryolar karşısında ülkenin hemen tamamının ittifak halinde demokrasiyi savunmaları olmuştur. Medyadan, sivil topluma, siyasi partilerden kurumlarımıza kadar ilgili herkes demokrasiyi sahiplenmiş, çağdaş bir tutum sergilemiştir.
Avrupa'da kimi yayın organlarında iddia edildiği gibi Türkiye'de bu belgeyle ilgili gerilim oluşmamıştır. Demokrasiye yönelik bir tartışma başlamamış, bir ayrışma, kurumlar arasında bir çatışma söz konusu olmamıştır. Demokrasimizin olgunlaştığı, çağdaş standartlara ulaştığı son olayda bir kez daha net görülmüştür. Türkiye'yi demokrasi ve ilerleme rayından çıkarmaya kimsenin gücü yetmez.
Türkiye'de bir gerilim varmış gibi bir atmosferin oluşmasını son derece yanlış buluyorum. Türkiye hukuk dışı senaryolara karşı tek yürek, olduğunu, bu belge vesilesiyle göstermiştir. Bu olaylar, bizi demokratikleşme konusunda teşvik ediyor. Türkiye, hukuk dışı, çete, mafya örgütlenmeleri karşısında mücadele veriyor.
AB konusunda Türkiye'nin ne hızında ne de gayretlerinde en küçük bir eksilme olmamıştır. Ancak AB'den gelen tavırlar, toplumsal heyecan ciddi bir erozyona zemin hazırlamıştır.
Ülkelerde yapılacak seçimler nedeniyle Türkiye'ye yönelik olumsuz yaklaşımlara yine şahit olabiliriz. Türkiye'nin üyelik meselesi üzerinden iç politika yapmak, hiçbir ülkeye fayda sağlamaz.
Türkiye'nin üyelik statüsünün değiştirilmek istenmesi ahde vefa ile maalesef bağdaşmıyor.
Türkiye ABD ve Avrupa ülkelerine nazaran krizi çok daha az etkiyle atlatıyor.
Terör örgütü, ne yazık ki bugün bile hala bazı Avrupa ülkelerinden kendisine destek ve destekçi bulabiliyor. Avrupa'nın tavrını ortak bir şekilde göstermesini arzu ediyoruz.
(Erdoğan. uluslararası kabul görmüş "Kıbrıs Cumhuriyeti" yerine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 'GKRY' ifadesini kullandı) 2009 yılının çözümün gerçekleştirilebileceği bir yıl olmasını özellikle temenni ediyoruz.

MYK İPTAL OLDU

Erdoğan'ın Başbakanlık Resmi Konutu'nda AB büyükelçilere verdiği yemekte yaptığı konuşmadan kısa bir süre sonra ise AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı iptal edildi. MYK'nın iptaline ilişkin bilgi kısa mesaj ile üyelere bildirilen gerekçeye ilişkin herhangi bir bilgi sunulmadı. Kulislerde ise iptal kararının hukuki süreci devam eden "belge" olayının MYK'da gündeme gelmemesi için alındığı yorumları yapıldı.