Erdoğan'dan valilere söz

29 Mart seçimlerinden önce yardım dağıtılan illerde eleştirilen valilere destek veren Erdoğan, "Valilerimizi tahkir eden siyasi anlayış karşısında onları savunmaya devam edeceğiz" dedi

Çarşamba 24.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, 29 Mart seçimlerinden önce başta Tunceli olmak üzere yardım dağıtılan illerde eleştirilere uğrayan valilere destek verdi. Yeni atanan ve yer değiştiren valileri Başbakanlık Resmi Konutu'nda kabul eden Erdoğan, "Valilerimizi tahkir eden siyasi anlayış karşısında bugüne kadar durduk, bundan sonra da valilerimizi özellikle savunmaya devam edeceğiz" dedi. Erdoğan, şu mesajları verdi:

Gerek hükümetimiz gerek valilerimiz, sosyal devlet ilkesine pratik karşılıklar ürettikleri için haksız şekilde eleştirildi. Valilerimizi, milletten kopuk, millete tepeden bakan, tebessümü, şefkati, merhameti milletimizden esirgeyen devlet görevlileri olarak algılayan zihniyet, çağın gereklerine uyum sağlayan vali profilini yeterince hazmedemedi. İdare ettiği şehirde ihtiyaç sahiplerini tespit eden, yoksullarla dayanışan, kamyonun önüne geçerek soğuk kış gecelerinde ailelere kömür dağıtan vali portresini kimileri kabullenmek istemedi. Valilerimizi tahkir eden, şevklerini kırmayı amaçlayan bu siyasi anlayış karşısında bugüne kadar sarsılmadan durduk, bundan sonra da valilerimizi özellikle savunmaya devam edeceğiz.

Şu hususu göz önünde bulundurmanızı bilhassa rica ediyorum: Anayasamızda Türkiye Cumhuriyeti, "Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti" olarak tanımlanmıştır. Bu dört ilkeden hiç biri diğerinden daha az mühim değildir. Bu dört ilke arasında bir öncelik veya sonralık sıralaması yapılamaz, yapılmamalıdır.

Şehir yönetiminde vatandaşlarla iyi ilişkiler kadar, şehirdeki diğer yöneticilerle, belediye başkanlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, meslek kuruluşlarıyla, diğer önemli aktörlerle ilişkiler de önem taşıyor.

AB'ye sadece İstanbul, sadece Ankara, sadece İzmir girmeyecek. 81 vilayetimizi eş zamanlı ve adil biçimde kalkındırmak, her birisini AB standartlarına ulaştırmak zorundayız. Başbakan Erdoğan, dün akşam da Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve müsteşar yardımcılarıyla akşam yemeğinde biraraya geldi.

KÖŞK'TE ÖĞLE YEMEĞİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yeni görevlerine atanan valilere Çankaya Köşkü'nde yemek verdi. Gül, yaptığı konuşmada, valilerin illerde devleti temsil ettiklerini, dolayısıyla devletin başı olarak kendisinin birer temsilcisi gibi görev yaptıklarını ifade etti. Konukları arasında tecrübeli ve farklı illerde devlet ve millet için büyük fedakarlıklar yapanlar olduğu gibi, ilk kez vali atananların da bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı, "Bir ilde vali o ile ne kadar lokomotiflik yapıyorsa, o ilde fiili olarak ne kadar liderlik gösteriyorsa o ilde güzel şeyler oluyor" dedi. Gül, valilere, "Milleti, halkı kucaklamak, onlara devletin şefkatini göstermek de yine sizin en önemli görevlerinizden biridir'' diye seslendi.