İstanbul'da çıtayı çok daha yukarı çekeceğiz

AK Parti İstanbul'da yeni yönetimini bu cumartesi günü seçecek. İl Başkanı Babuşcu iddialı: Partimiz ortaya çıkardığı yönetim listesiyle 2011'i yeni bir zaferle taçlandıracak

Salı 24.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009
ABONE OL
Türkiye'nin lokomotifi İstanbul'da AK Parti İl Kongresi 27 Haziran'da Abdi İpekçi Spor Salonu'nda toplanıyor. Yaklaşık 2 yıldır teşkilatın başında bulunan Aziz Babuşcu, yeniden aday olduğu kongrede güven tazeleme hedefinde. Babuşcu, "AK Parti bu kongrede ortaya çıkardığı yönetim listesiyle 2011'i yeni bir zaferle taçlandıracak" diyor. Partiyi İstanbul'da 2011 genel seçimlerine taşıyacak yeni yönetimi belirleyecek 3. Olağan Kongresi öncesi Aziz Babuşcu hedeflerini SABAH'a anlattı.

Hafta sonu yapılacak kongrede yeniden adaysınız... Siyaset uzun soluklu bir yolculuk. Bu yolculukta benim yol arkadaşlarım İstanbul teşkilatının tamamıdır. Yol arkadaşlarımın bana teveccüh göstermesi, Genel Merkez'in bunu teyit etmesi benim için ulaşılabilecek en zirve mutluluk noktasıdır.
Ama kongrede iki liste yarışacak. İkinci liste çalışmasını yapan arkadaşımız da bizim yol arkadaşlarımızdan biri, Metin Külünk. Yol arkadaşınız bazen tökezleyebilir. Bu bazen dış etkenlerden, bazen kendi kendine de olabilir. Ama Metin Bey'in bu tökezlemenin farkına varacak siyasi tecrübeye sahip olduğunu düşünüyorum. Kongre günüyle ilgili duyarlılığımız şu olmalı; Teşkilatımızın birlik ve beraberliğini zedeleyecek, yeni kırgınlıklara fırsat verecek her türlü söz ve davranıştan uzak durmalıyız. Ben şahsen bunu taaahhüt ediyorum. AK Parti bu kongrede ortaya çıkardığı yönetim listesiyle 2011'i yeni bir zaferle taçlandıracak.
Nasıl bir kongre bekliyorsunuz? Bizim kongrelerimiz kazananı olan, kaybedeni olmayan kongrelerdir. Çünkü AK Parti siyasetinde yer almış arkadaşlar olarak ne olursa olsun büyük idealimiz Türkiye'ye hizmet etmek.

SEÇMENLE BİRE BİR DİYALOG
Teşkilat nasıl çalışacak?
İstanbul'da teşkilatımızın ulaşamadığı hiçbir alan kalmayacak. Sandıkta görevli arkadaşım, orada oy kullanacak seçmeni, 2011'e kadar bire bir tanıyacak, AK Parti'ye ne kadar oy çıkacağını üç aşağı beş yukarı bilecek hale gelecek. Bugüne kadar hakkıyla yapamadık. Birey odaklı bir çalışma olacak.
Teşkilata bunun için eğitim verecek misiniz? Eğitim çalışmasına ilçe başkanlarıyla başlacağız. Kadın ve gençlik kollarıyla topyekün eğitim olacak. Kamplar yaparak ne yapmak istediğimiz, halkla ilişkilerde nasıl yeni açılımlar yapacağımızı kıran kırana tartışacağız. Ortaya ortak aklın ürünü bir model çıkacak ve herkes bu modele sahip çıkacak. Herkes ne kadar mesafe aldığını aşama aşama rapor edecek.

BİZDEN KORKANLARA DOĞRU ADIM ATACAĞIZ
CHP İl Başkanlığı özellikle varoşlarda farklı çalışmalar yapıyor. En son Boğaz turu düzenlediler.
Bizim bazı kesimlere özel çalışma anlayışımız yok. Ortaya koyduğumuz model her ilçe için aynı olmakla birlikte seçmen profili, kültür düzeyi, duyarlılıkları, demografik yapısı açısından farklılaşabilir. Bugün CHP'nin yaptığı Boğaz turu bizim rutinimiz. Birçok kez yaptığımız bir çalışma, ama onlar için ilk!
Siz de CHP'nin kalesi olarak nitelenen ilçelerde özel çalışmalar yapacak mısınız? Kadıköy'e, Bakırköy'e, Beşiktaş'a sadece seçmen profili, eğitim ve gelir düzeyinin getirdiği fark çerçevesinde farklı bir bakış açımız olacaktır. Toplumun bazı kesimlerinin bizi algılamasında, bizi korkularından arınarak kabullenmesinde bazı sorunlar var. Bu sorunları ortadan kaldırma konusunda da biz, o kesimlerden bir adım beklemektense kendimizin adım atması gerektiğini düşünüyoruz. Hala AK Parti ile ilgili korku ve endişe taşıyan insanlar varsa, bu korkuların yersiz ve anlamsız olduğunu anlatmak öncelikle bizim yapacağımız iş. Bu konuda da farklı açılımlarımız ve çalışmalarımız olacak.

2011, TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİM
2011 seçimleri sizin için ne anlam ifade ediyor?
2011 sadece AK Parti için değil Türkiye için çok önemli bir seçim olacak. İstanbul'da yeni bir zaferle taçlandıracak bir teşkilat motivasyonunu, disiplinini üretmek birinci önceliğimiz olacak. Özellikle son günlerde demokrasiyi yeniden sekteye uğratmayı amaçlayan, AK Parti'yi iktidardan indirmeyi hedefleyen planların ortaya çıktığı, bunların yargıya intikal ettiği bir süreçte kongremiz çok çok daha anlamlı ve önemli. Aynı şekilde 2011 seçimleri de anlamlı.
Seçimdeki hedefiniz ne olacak? Hedefimiz, AK Parti teşkilatlarının İstanbul'da yakaladığı çıtayı daha öteye çıkarmak. Çıtayı muhafaza etmek değil daha yukarıya taşımak. Dinamiklerimizi topyekün harekete geçirdiğimizde 2011'de bugüne kadar elde ettiğimiz zaferlerin çok daha ötesinde bir başarıyı ortaya koyacağımıza inanıyoruz.

ZAAF NOKTALARINI GÖRDÜK
2011 seçim hazırlıkları kongre sonrası başlayacak mı?
Nasıl hazırlanacaksınız ? 29 Mart'ta milletimizin bize nezaket dolu, latif bir uyarıda bulunduğuna inanıyoruz ve bu uyarıyı iyi algılıyoruz. Milletimizi küstürdüğümüz, gücendirdiğimiz bazı zaaf noktalarını gördük. Bu partinin kuruluş ruhu noktasında muhasebesini yapıp zaaflarını gören, bu zaafları ortadan kaldırmaya yönelik İstanbul'u titretecek bir çalışma ortaya konulacak.
Bu hazırlıkta belediye başkanlarının rolü ne olacak? Milletimiz benim belediye başkanıma çok rahat ulaşacak, halkın içinde olacaklar zaten. Belediye başkanlarının makamları ulaşılamaz odalar olmayacak. Bazı belediye başkanlarımız kendi ilçelerinde oturmuyor. O ilçeyi hissedecek, yaşayacak. Bütün belediye başkanları kendi ilçesinde oturacak, kendi ilçesinin bir parçası olacak.