CHP'den 12 Eylül'e yargı yolu girişimi

Perşembe 25.06.2009 14:03
Güncelleme: Perşembe 25.06.2009 14:15
ABONE OL
CHP, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasının yolunu açacak olan Anayasa'nın geçici 15'nci maddesinin değiştirilmesiyle ilgili hazırladığı taslak metni AK Parti'ye sundu. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ı ziyaret etti. Görüşmeye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP'nin, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasının yolunu açacak olan Anayasa'nın geçici 15'nci maddesinin değiştirilmesiyle ilgili taleplerini yetkili organlarında değerlendireceklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın gündeme getirdiği Anayasa'nın geçici 15. maddesinin Anayasadan çıkarılmasına ilişkin CHP'nin hazırladığı taslak metin AKP'ye sunuldu.

Meclis'te AKP Grup Başkanvekilleri Bekir Bozdağ ile Mustafa Elitaş'ı ziyaret eden CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu görüşmenin olumlu geçtiğini söylediler.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Bozdağ, CHP'nin Anayasa değişikliği ile ilgili tavrını değiştirmesini olumlu ve sevindirici bulduklarını ifade etti.

Bozdağ, "CHP'den anayasa değişikliği ile ilgili bir talep geldi. Biz daha önce anayasa değişikliklerine karşı çıkan CHP'nin bu tavır değişikliğini çok anlamlı buluyoruz. Biz öncelikle bu talebi yetkili organlarımızla değerlendireceğiz, yapılması gerekenleri yapacağız" dedi.

AKP'nin anayasa değişikliği konusunda ki tutumlarının belli olduğunu kaydeden Bozdağ, Anayasanın demokratikleşmesi,değiştirilmesiyle ilgili bugüne kadar çok sayıda açıklamalarının olduğunu anımsatarak, demokrasinin, hukuk devletinin daha güçlenmesi konusunda tavırlarını açıkladıklarını kaydetti. Bozdağ, bu konudaki her türlü değişikliğe sıcak baktıklarını çeşitli kereler ifade ettiklerini belirterek, "Bu teklifle ilgili de partimizin yetkili organlarındadeğerlendirdikten sonra bir karar ortaya çıkacaktır. Kararı kamuoyuyla da paylaşacağız" dedi.