"Ordu siyasete bulaşmasın"

Cumartesi 27.06.2009 18:58
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009 19:01
ABONE OL
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP olarak askerin, ordunun siyasete bulaşmasını istemiyoruz, demokrasiye müdahalesini kabul etmemiz mümkün değil'' dedi.

Partisinin Bursa'nın merkez Osmangazi ilçe başkanlığının kongresine katılan Vural, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''CHP'nin 12 Eylül darbecilerini yargılama yolunun açılmasıyla ilgili çalışması var. Bu konuda MHP olarak ne düşünüyorsunuz?'' sorusuna Vural, ''MHP olarak demokrasimize darbeler yoluyla müdahale edilmesinin demokrasinin gelişmesini engelleyen bir husus olarak düşünüyoruz, milli iradeye uygun görmüyoruz'' diye konuştu.

Vural, bunun ötesinde bir müdahalenin anayasal zırha sokulmak suretiyle korunmasının da doğru olmadığını, bu konuda değişiklik yapılması yönünde talepte bulunulması halinde parti olarak duruşlarını net olarak ortaya koyacaklarını belirtti.

Taraf Gazetesi'nde yayınlanan belge ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un son açıklamalarıyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Vural, şunları söyledi:
''Birincisi şu var. Bu belge ordunun, Türk Silahlı Kuvvetlerinin AKP'yi bitirme planı olarak sunuldu ve iki hafta tartışıldı. MHP olarak askerin, ordunun siyasete bulaşmasını istemiyoruz, demokrasiye müdahalesini kabul etmemiz mümkün değil. Ama asker-sivil gerilimi üzerinde sanal gerilimler oluşturmak suretiyle milletin oyunu ve milli iradenin maniple edilmesini de kabul etmiyoruz.''
Bu belgenin ordu tarafından hazırlanmamış olduğunun ortaya çıkarıldığını belirten Vural, şöyle konuştu:
''O halde şu soruyu hep birlikte sormamız lazım, o zaman bu belgeyi kim hazırladı, hangi amaçla hazırladı, bu senaryoyu kimler hazırladı, aktörleri kimlerdir? Bu senaryo oynandığı zaman bir, sahte demokrasi havarileri çıkmıştır, iki, Türk Silahlı Kuvvetlerine bu belge münasebetiyle saldırılar artmıştır. Böyle bir ortamda Sayın Genelkurmay Başkanı 'Psikolojik savaşla karşı karşıyayız' diyor ki biz de TSK'nın psikolojik bir savaşla karşı karşıya olduğunu ifade ettik. Şu sorunun cevabını hükümetin vermesi lazım, Sayın Başbakan, ey AKP yöneticileri, böyle bir belge ortaya çıkmışken ve bu belgenin doğru olup olmadığı, TSK'de hazırlanıp hazırlanmadığı henüz belirlenmemişken Şanlıurfa kongresinde bu belge üzerinden siyasetler neden ürettiniz? Ondan sonra askeri savcılıktan bu belgenin TSK'da hazırlanmadığıyla ilgili ilk açıklama yapıldıktan sonra 'Efendim bu şüpheleri artırmıştır' diye niye beyanda bulundunuz? Ondan sonra Arnavutluk'a giderken 'Bu belge üzerinde araştırmalar yapılmalıdır' diyerek bu belgenin hala TSK'da hazırlanmış olabileceği şüphesinin üzerinde kalmasını neden istediniz? Bu durumda Sayın Başbakan'a soruyorum 'Genelkurmay Başkanı psikolojik savaşla karşı karşıyayız' derken TSK'yı böyle bir konumda neden yalnız bıraktınız? Acaba bu kampanyanın neresindeydiniz? Hangi rolü oynadınız?''

''TÜRKİYE'DE BİR SENARYO YAZILDI''

Oktay Vural, AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu belge üzerinden TSK'yı yıpratma çabası içinde olduğunu öne sürerek, bunun da Türkiye'nin yönetiminin ne kadar büyük zafiyet gösterdiğinin tipik bir örneği olduğunu söyledi.

Bu konuda AK Parti'nin meselenin gerçek olup olmadığını açıklığa kavuşturmasından ziyade bu belge üzerinden siyaset yapmayı öncelik haline getirdiğini iddia eden Vural, şunları kaydetti:
''27 Nisan bildirisi hazırlandığı zaman 'Bu, hükümete karşı yapılmış' diyenler, 22 Temmuz seçimlerine kadar bunu acımasızca miting meydanlarında kullananlar, bu 27 Nisan muhtırasının e-bildirisinin müellifiyle kapalı kapılar ardında mezara kadar gidecek sırları paylaşmışlardır. Onun için biz diyoruz ki 'Evet, ordu siyasete müdahale etmemelidir.' Ben AKP ile mücadele ederim ama sanal bir asker-sivil gerilimi oluşturarak milli iradeyi çarpıtan sahte demokrasi havarileriyle ve bu eksende milletin iradesini çarpıtan bu siyaset maskesi hazırlayanlarla da açıkçası hep beraber birlikte mücadele edelim.
MHP olarak bu belgeyi kim hazırlamışsa, neden hazırlamışsa, bütün bunların ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Türkiye'de bir senaryo yazıldı. Bu senaryo çerçevesinde bir oyun oynanmıştır. Bu oyun çerçevesinde birtakım aktörler görevini yapmıştır. Bu konuda Sayın Başbakan ve AKP hangi rolü üstlendiğini açıklamalıdır.''