Gece yarısı önergesi yeni bir kriz yarattı

AK Parti önerge konusunda muhalefetle tam bir mutabakat sağlandığını öne sürerken, CHP ise kendilerine gösterilmediğini savundu

Pazar 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Askerlerin Anayasal düzene karşı suçlar ile terör ve silahlı örgüt suçlarından sivil yargıda yargılanmasının önünü açan yeni yasal düzenleme AK Parti ile CHP ve MHP arasında yeni bir tartışma başlattı. İktidar ve muhalefet arasında yaşanan Anayasa'nın geçici 15'nci madde tartışması şimdi de askerlerin sivil yargıda yargılanması konusuna taşındı. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, yasal değişikliğe neden olan AK Parti önergesi konusunda bilgilendirilmediklerini ileri sürerken, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise yasa değişikliği konusunda CHP ve MHP ile tam mukatabat içinde olduklarını söyledi.

5 SAAT ÖNCE GÖRÜŞTÜK

Mustafa Elitaş, yasanın geçtiği 25 Haziran Perşembe gece yarısı saat 01:30'dan 5 saat önce CHP ve MHP ile mutabakat sağlandığını belirterek şunları söyledi: "Saat 20:30 sıralarında ben, Bekir Bozdağ, Mehmet Şandır ile Hakkı Süha Okay Beyler, Adelet Bakanı Sadullah Ergin, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyamaya Meclis'te biraraya geldik. Adelet Bakanı hazırlanan önergeleri gösterdi, olumlu baktılar. Daha sonra üç partinin grup başkanvekili yan odaya geçti. Yarım saat bu önergeler tartışıldı ve mutabakat sağlandı."

NEDEN KONUŞMADILAR?

CHP ve MHP'nin bu konuda gerçeği konuşmadığını ileri süren Elitaş "Hakkı Süha Bey Baro başkanlığı yapmış bir arkadaşımız, bunu da geçiyorum neden o zaman bu önergeler verildiğinde konuşma haklarını kullanmadılar, soru haklarını kullanmadılar ? Önergeler jet hızıyla geçti " dedi. Elitaş, üçlü görüşmede CHP'li Okay ve MHP'li Şandır'ın yapılacak düzenleme ile ilgili olarak "Bundan sonra da darbeleri engellemiş oluruz " değerlendirmesinde bulunduklarını ifade etti. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da Elitaş'ın anlattıklarını doğrulayarak, "Bu AB uyum çerçevesinde olması gereken bir düzenlemeydi. Çünkü AHİM'de Türkiye'nin önüne çok dava çıkıyordu. Bu demokrasimizin gelişmesi açısından önemliydi. Ayrıca bu düzenleme hukuk devleti özelliğini de güçlendirdi"dedi.

CHP: BİZE VERMEDİLER

CHP, Meclis Genel Kurulu'ndan geçen düzenlemenin içeriğini bir gün sonra fark etti. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, medyadaki haberlerden sonra dün bir basın toplantısı düzenledi. Okay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanı Ergin'in kendisini ziyaret ettiğini belirterek şöyle konuştu: "MSB Müsteşarının imzasının olduğu bir yazıyı bana gösterdi. AB uyum yasaları çerçevesinde bir değişiklik yapılacağını, bunun yapılmasının sivillerin askeri yargıda yargılanmasının AİHM'de gitmesi durumunda mahkum olacağını söyledi. Askeri kişiler askeri mahkemede sivil kişiler sivil mahkemede yargılanması yönünde bir değişiklik getirileceğini söyledi. Biz de buna sıcak bakabileceğimizi söyledik. Önergeleri bize göstermediler."

MHP: RED OYU VERDİK

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise "Hem önergeye hem de TCK ile ilgili kanunda değişiklik yapılmasına karşı çıktık ve red oyu verdik. Askeri yargı ile sivil yargı arasındaki ilişkiyi kanunlar düzenlemiştir. Bunu önerge ile değiştirmek doğru yöntem değil. Kendi milletvekilleri bile farkına varmadı. Çünkü komisyonda tartışılmadı. Üzerinde müzakere açılmadan, önergenin gerekçesi okunup oylanıyor."