Başbuğ ile sürpriz randevu

Pazartesi 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
Türkiye'nin gündemine oturan, "İrticayla Mücadele Eylem Planı"na ilişkin yaşanan süreç ile perşembe günü Meclis'ten geçen, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarının önünü açan düzenleme bugün Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki sürpriz görüşmenin gündemini oluşturacak. MGK'nın yarınki toplantısı öncesinde Erdoğan ile Org. Başbuğ, bugün sürpriz bir şekilde Başbakanlık'ta bir araya geliyor. Saat 11.00'de Başbakanlık'ta gerçekleşecek görüşmenin bir diğer gündem maddesi de perşembe günü Meclis'ten geçen askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarının önünü açan düzenleme olacak. Düzenlemeyle ilgili olarak askerin ve muhalefetin rahatsızlığı biliniyor. Bu konuyla ilgili olarak Genelkurmay Adli Müşavirliği hazırlıklarını yürütürken, salı günkü MGK toplantısı ve Başbakanlık'taki kritik görüşme öncesinde dün de Org. Başbuğ'un konutunda komutanların da katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Başbakan Erdoğan da MGK toplantısı öncesinde, Kurul üyesi bakanlar ve parti yetkilileriyle bu konuyu değerlendirecek.

ZAMANLAMADA 3 ETKEN

Org. Başbuğ, 26 Haziran'daki basın toplantısında, "TSK'nın haksız yere yıpratıldığını" dile getirerek, belge konusunu 30 Haziran'daki Milli Güvenlik Kurulu toplantısına taşıyacaklarını söylemesi.
"İrticayla Mücadele Eylem Planı"nı, Org. Başbuğ'un "belge değil, kağıt parçası" diye nitelemesine karşın, Başbakan Erdoğan'ın "belge" vurgusu yapması.
Cuntacıların sivil mahkemelerde yargılanmasının yolunu açan TCK'da yapılan yasa değişikliğinin hemen ardından yapılması.