Erdoğan: Çıkan yasa darbecilere karşı

Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının yolunu açan düzenlemeyle ilgili olarak "Çıkan yasa darbecilere karşı" diyen Erdoğan, CHP için "İki hafta demokrat olabildiler" dedi

Pazartesi 29.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009
ABONE OL
AK Parti Kocaeli İl Teşkilatı'nın 3. Olağan Kongresi'ne katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının yolunu açan düzenleme için "Çıkan yasa darbecilere karşı" dedi. Erdoğan, şöyle dedi: nCHP grup başkanvekili çıkmış 'AKP'nin adetidir bizi aldattı' diyor. Kanun çıkarken aklın neredeydi. 'Kabul edenler' dendi bütün parti gruplarının eli kalktı. Sen orada değil miydin? Söyledikleri laf şu 'Bizi kandırdılar' Gözleri var görmez, kulakları var duymaz. Dilleri var 24 saat geriden konuşur. nBir taraftan diyorlar ki 'darbecilere karşı buyurun beraber' çalışalım. Bir taraftan başka işler çeviriyorlar. Çıkan yasa darbecilere karşı. Son 2 haftada sergiledikleri tabloda demokrasiyi muhafaza etme noktasında tutarlı tavır sergilediklerini zannettiğimiz için doğrusu duygulandık. Ancak iki hafta demokrat olabildiler. nMalum belge konusunda henüz soruşturmalar tamamlanmadan, henüz failler ortaya çıkmadan bunlar kararını verdiler. AK Parti'yi mahkûm etmeye başladılar. Boşuna uğraşıyorlar. Kurumlar arası çatışmalardan medet umarak siyaset üretme tarzı Türkiye'de tedavülden kalkmıştır. Kurumlarımız demokrasiye sahip çıkıyor. nAntalya'da belediye aldılar. Görüyoruz 2 ayda ne olduğunu, rüşvet iddiaları çıktı. İki kişi görevden alındı. Biz onların hizmet anlayışını biliriz. Siz de Yuvacık'tan bilirsiniz. Burada SEKA'yı peşkeş çekecekler dedi. Sayın Baykal şimdi gelsin de burada çay içsin."

ALBAY ÇİÇEK

Daha sonra Kocaeli Valisi Gökhan Sözer'i ziyaret eden Erdoğan, gazetecilerin TCK düzenlemesinin Kıdemli Kurmay Albay Dursun Çiçek için çıkarıldığı yorumlarını sorması üzerine "Bu düzenleme tamamen yargının devam etmesi ile ilgili bir süreç" dedi. Erdoğan, CHP'lilerin 'aldatıldık' sözleriyle ilgili de "Bu tip sözler parlamenter ciddiyetine yakışmaz. Biz aldatıldık, oyuna geldik lafları gayri ciddi laflardır" değerlendirmesi yaptı. Erdoğan Ankara'ya döndükten sonra Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in kızı Zeynep Feyza Eker ile Mustafa Ayan'ın nikah şahitliğini yaptı.