'Ne iç, ne de dışta gizli gündem var'

Dün İstanbul ve Maltepe Üniversiteleri'nden fahri doktora alan Başbakan Erdoğan, "Ne iç politikada ne de dış politikada Türkiye'nin gizli gündemi, gizli niyeti vardır" dedi

Dünİstanbul'da yoğun bir program geçiren Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Maltepe Üniversitelerinden fahri doktora aldı. İstanbul Üniversitesince ''Medeniyetler İttifakı'' çalışmaları ve dünya barışına katkılarından dolayı hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hem de İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigues Zapatero'ya fahri doktora unvanı verildi. Törene katılamayan Zapatero'nun fahri doktorasını İspanya Büyükelçisi Joan Clos aldı. Erdoğan, "Ne iç politikada ne de dış politikada Türkiye'nin gizli gündemi, gizli niyeti vardır ve asla da olamaz" dedi. Erdoğan'a Maltepe Üniversitesi tarafından da "Yürüttüğü uluslarası ilişkilerle ülkemizi içimizde bulunduğu bölgede Ortadoğu ve tüm dünyada barışın ve medeniyetler ittifakının tesis edilmesine katkısından dolayı" fahri doktora ünvanı verildi. Törende Rektör Kemal Köymen, Erdoğan'a Fahri Doktora Diplomasını verip, cüppe giydirdi.

İLK TÖREN İ.Ü.'DE
İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt Yerleşkesi'ndeki doktora salonunda gerçekleştirilen ilk törende, Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, Erdoğan'a fahri doktora diplomasını takdim etti. Başbakan konuşmasında, şunları söyledi:
Ne iç politikada ne de dış politikada Türkiye'nin gizli gündemi, gizli niyeti vardır ve asla da olamaz. Tam tersine, bizim çabalarımız çok samimi bir şekilde ulusal ve küresel barışa, istikrara, güven ve huzur ortamının tesisine yöneliktir. Türkiye içinde demokrasi ve insan hakları noktasında ortaya koyduğumuz hassasiyet bu samimi gayretlerin açık bir göstergesidir.
Ne yazık ki küresel barışı dünya gündemine egemen kılmada başarılı olamadık.
BM çatısı altında yürüyen bu çalışmamız, Sayın Zapatero ile çizdiğimiz barış halkası dalga dalga büyüyerek tüm dünyaya anlamlı mesajlar iletecektir.
Bu arada bina dışında pankart açmak isteyen 5 kişi gözaltına alındı. Erdoğan akşam da Ak Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kacır'ın oğlunun nikâh töreninde şahitlik yaptı.

BİZE ULAŞIN