Haber turu...

Baykal: Başbakan ordudan elini çeksin
Edirne'de 648. Kırkpınar Yağlı Güreşleri etkinliğini izleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Türkiye de yaşanan gerilimi sanki başbakan ve hükümet değil de muhalefet partisi yaratıyormuş izlemini yaratıyor. Bunun gerçekle alakası yok" dedi. Star televizyonunda da soruları yanıtlayan CHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın 'Asker üzerinden siyaset yapma' sözlerinin hatırlatılması üzerine "Başbakan'ın CHP'ye ve kendisine saldırarak Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu sorunları ve bu sorunlar karşısında kendi sorumluluğunu gizlemeye çalıştığını" ileri sürdü. "Türkiye'de sanki yaşanan gerilimi hükümet ve Başbakan değil de dışarıdan muhalefet partisi yaratıyormuş gibi izlenim bırakmaya çalışıyor" diyen Baykal, "Başbakan elini askerden, ordudan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çekmelidir. Orada olan bizzat Başbakan'ın elidir. Orayı karıştıran bizzat Başbakan dır" diye konuştu. Baykal, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin yasa için ise "Umut ediyorum Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye'yi rahatlatacak bir karar alacaktır, almalıdır" dedi.

İki kişiden biri AB'yi istiyor
Türkiye'de 2 kişiden 1'i AB'ye üyeliği destekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Ekim 2008'de 2 bin 878 örnek hanede, 6 bin 465 kişiyle gerçekleştirdiği 'Yaşam Memnuniyeti Araştırması'na göre AB üyeliği konusunda referandum yapılması halinde, halkın yüzde 51.9'u üyelik yönünde, yüzde 29.5'i ise üyeliği karşı oy kullanacağını belirtti. Bireylerin yüzde 18.6'sı ise fikri bulunmadığını söyledi. AB üyeliğini destekleyen kesimde erkekler, gençler ve görece iyi gelir düzeyine sahip olanlar öne çıkıyor. Referandum halinde erkeklerin yüzde 58.5'i, kadınların yüzde 45.6'sı üyeliğe 'evet' diyeceğini bildirdi. Karşı olduğunu belirtenler arasında da erkeklerin oranı yüzde 31.4 ile kadınların (yüzde 27.7) önünde yer aldı. Yaş grupları açısından ise üyeliğe en büyük destek yüzde 57.1 ile 18-24 yaş grubundan geldi. Yaş ilerledikçe üyelik yönünde oy kullananların oranının düştüğü gözleniyor.

AB Komisyonu'nda HADEP'li önerge
AB Komisyonu'nun Adalet, Özgürlükler ve Güvenlik konularından sorumlu üyesi Jacques Barrot, AP Üyesi Marco Rizzo'nun, terör örgütü PKK'nın destekçisi HADEP, İspanya'da ETA'nın partisi Batasuna ve onun yerine kurulan Herritarren Zerrenda gibi partilere getirilen engellerle ilgili soru önergesini yanıtladı. Rizzo, AB Komisyonu'ndan parti kapatmaların insan hakkı ihlallerine yol açmaması için atmayı düşündüğü adımları sordu. Barrot ise önergeye verdiği yanıtta, "Bu konular üye devletlerin sorumluluğu kapsamındadır" dedi.

Örnek yargı kararı terfinin önünü açtı
"İrticayı Önleme Planı" iddiaları ile gündeme gelmesinin ardından Ergenekon örgütü üyesi olduğu iddiası ile tutuklanan Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek'in 19 saat sonra tahliye edilmesi ile tuğamiralliğe terfi etmesinin önündeki tek engel de kalkmış oldu. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 1.Dairesi'nin aldığı bir kararda, yargılandığı suçtan tutuklanıp itiraz üzerine tahliye edilen davacının durumunun Personel Kanunu'ndaki madde kapsamına girmediğinden diğer terfi koşullarını sağladığı takdirde bir üst rütbeye terfisinin gerektiği belirtiliyor. Terfi durumunda Çiçek, TSK'nın 312 general ve amiralinden biri olacak. Veli SARIBOĞA - Zeynel YAMAN

BİZE ULAŞIN