DTP'li başkanlar beş dosya ile Ankara'da

DTP, Kürt sorununun çözümü için "yerel diplomasi" atağı başlatıyor. Aralarında Osman Baydemir'in de bulunduğu yedi belediye başkanı yarın Ankara'da olacak

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ve Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin'in sözcülüğünü yaptığı DTP'li heyet, "yerel diplomasi" atağına geçti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ndan randevu talebine yanıt alamayan DTP'nin belediye başkanları Ankara'ya çıkarma yapacak. Baydemir, Sadak'ın da aralarında bulunduğu 7 belediye başkanı ve 2 il genel meclisi üyesi, yarın Ankara'da tura başlayacak.

GÜL'E ÇIKACAKLAR

Heyetin, Kürt sorununun çözümü konusunda çarşamba günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmede DTP'liler Gül'e "Kürt dosyası" sunacak. İşte DTP'li başkanların Gül'e iletmek üzere dile getirecekleri beş konu:
KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ: Sizin Bu konuda yaptığınız açıklamalara bölge halkı önem veriyor. Bunun devamı gelmeli. Kürt sorununun çözümünde hakem rolü üstlenin. İnisiyatif almanızı istiyoruz.
ÇATIŞMALAR SONA ERMELİ: Bölge insanı şiddet olaylarından yorgun düştü. Silahların susmasını istiyoruz. Operasyonlar durmalı. Demokratik adımlar atılmalı.
PKK'YA YANIT VERİLMELİ: PKK 15 Temmuz'a kadar eylemsizlik kararı aldı. Ateşkes süreci bekleniyor. Bu dönem aynı zamanda çözüm için de tarihi bir fırsat sunuyor. Çözüm süreci vakit geçirilmeden başlamalı.
YEREL YÖNETİMLER GÜÇLENDİRİLMELİ: Partimizin, "Demokratik Özerklik Projesi" anlaşılamadı. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi hem ekonomi hem de demokrasi adına önemli.
SİVİL ANAYASA HAZIRLANMALI: Kürtlerin eğitim, dil gibi kimliksel, kültürel haklarının tanınarak, Anayasal güvenceye kavuşturulması gerekiyor. TRT Şeş var ama yasal altyapısı yok. Yeni bir hükümet gelirse kaldırılabilir. Yayın önündeki engeller kaldırılmalı.

BİZE ULAŞIN