Putin'den Ankara'ya milyar dolarlık iade-i ziyaret...

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 6 Ağustos'ta Türkiye'ye geleceği belirtilirken, Putin'in Ankara'da Başbakan Tayyip Erdoğan'la yapacağı görüşmeye, bölge ve dünya politikasını yakından ilgilendiren milyar dolarlık enerji projeleri damga vuracak. Erdoğan'ın, Mayıs ayında Rusya'nın tatil beldesi Soçi'de Putin ile temellerini attığı dev projelerin somutlaştırılacağı ziyaretle ilgili görüşme trafiği bir süredir yürütülüyordu. Erdoğan, Rus Ortodoks Patriği Kirill ile Başbakanlık'ta yaptığı görüşmede, ziyaretin tarihini 6 Ağustos olarak açıkladı. Putin'in ziyaretinde masaya gelecek dev projelerin ayrıntıları şöyle:

BAKANLARIN ZİYARETİYLE PEKİŞTİ: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçen ay Rusya'yı ziyaret etti. Görüşmeler, iki ülke arasındaki projelerde ilerleme kaydedilmesini sağladı.
NÜKLEER SANTRAL: Rus-Türk ortaklığının inşa edeceği 4 bin 500 megavatlık nükleer santral ihalesinde, son dönemece girildi.
MAVİ AKIM-2: Rusya, Mavi Akım Doğalgaz Boru hattına paralel yeni bir hat yapmak istiyor. Görüşmeler devam ediyor. İsrail de projenin gerçekleştirilmesi için devrede.
BATI HATTI : Türkiye'nin, Rusya'dan Batı Hattı üzerinden aldığı 6 milyar metreküplük doğalgaza ilişkin sözleşme 2011'de dolacak. Türkiye, sözleşmenin yenilenmesini istiyor.
ASKERİ PROJELER: İki liderin görüşmesinde, askeri savunma sistemleri de önemli bir yer alması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN