'Asker göreviyle ilgili suçtan yargılanmaz'

Corriere della Sera'ya, "Askerle zıtlaşmaktan söz edilemez" diyen Erdoğan, düzenlemenin sivil suç işleyen bir askerin sivil bir mahkemede yargılanmasına yönelik olduğunun altını çizdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-8 zirvesi çalışmalarına katılmak üzere İtalya'ya yapacağı seyahat öncesinde, İtalyan gazetelerinden Corriere della Sera'ya verdiği demeçte, iç ve dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Corriere della Sera, Erdoğan'la yaptığı söyleşiyi ilk sayfadan, "Türkiye, Avrupa'nın evet demesini beklemekten usandı" başlığıyla anons etti. Bir soruda hükümet tarafından askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını mümkün kılacak yasal düzenleme yapılmasını iktidar ile ordu arasındaki gerginliğin göstergesi olarak nitelenmesine itiraz eden Erdoğan, şöyle dedi: "Soru doğru değil. Silahlı Kuvvetler ile zıtlaşmaktan söz edilemez. Askerler de polis ve güvenlik birimleri gibi, bizim toplumumuzun bir parçasıdır. Sivil suçlar işleyen bir askeri sivil bir mahkemede yargılamak başka bir şeydir... Askerleri kendi görevleriyle alakalı bir suçtan dolayı yargılamak isteyen yok."

HER TELDEN

Erdoğan sorular üzerine şu mesajları verdi:
(301'inci madde) Bizdeki 301'inci maddenin, sizdekilerden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Hiç kimse hapis cezası almadı.
(İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin kadınlarla ilişkileri) Berlusconi bir meslektaş, bir dosttur, aileden biridir. Onun özel yaşamına dair olaylara girmek ne dürüstlüğe yakışır, ne sadakate.
(1915 olaylarının soykırım olarak nitelenmesi) Bunu kanıtlayan tek bir belge bile yok. Dahası, 40 bin Ermeni'nin neden hâlâ Türkiye'de yaşamakta olduğunu düşünmüyor musunuz?
(Faşizan olaylar nitelemesi) Ben geçmişte Yahudiler, Rumlar ve Hristiyanlara karşı yapılmış hataları kastettim.
(İran'ın nükleer programı) Biz kitle imha silahlarına karşıyız. Ama şunu da soralım: Bu silahlara sahip olan ya da olmaya çalışan ülkelerin sadece bazılarını mahkum etmek doğru bir davranış mıdır?
(Siz Fenerbahçe'yi tutuyorsunuz, Cumhurbaşkanı Gül ise Beşiktaş'ı destekliyor. Şampiyonluğu Beşiktaş aldı. Görülen o ki, bu yıl Berlusconi'nin ve onun takımı Milan'ın acılarını paylaşmak durumundasınız) İtalya'da Milan, Inter ve Juventus, futbolun ikonudur. Bizde de başka takımlar var. Kazanmak güzel elbet. Ama işlerin iyi gitmediği bir sezonun ardından kazanmak için tekrar çabalamak da güzel.


BİZE ULAŞIN