Hükümetin Gül'ü 'ikna raporu'

Hükümetin Gül'e gönderdiği "ikna raporu"nun tam metnini SABAH ele geçirdi

Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) yapılan ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmalarının yolunu açtığı için "Anti- Darbe Yasası" olarak tanımlanan yasal düzenleme Köşk'te onay beklerken, hükümetin Köşk'e gönderdiği "ikna raporu"nun detayları belli oldu. "Bili notu" başlıklı 47 sayfalık raporda, Anayasa Mahkemesi'nin 1978 ve sonrasındaki kararlarından örnekler verildi, Avrupa ülkelerindeki askeri yargı işleyişi aktarıldı ve Türkiye'nin AB'ye karşı taahhüt belgelerinde askeri mahkemelerin görev alanlarının yeniden düzenleneceği sözü verildiği hatırlatıldı. Avrupa'da hiçbir ülkede Türkiye'dekine benzer askeri yargı bulunmadığı belirtildi. Rapordaki satır başları şöyle:
REFERANS: Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile Avrupa ülkelerindeki uygulamaların yanısıra Türkiye- AB arasındaki taahhüt belgeleri de referans gösterilerek, "düzenleme Anayasa'ya aykırı değil" denildi.
MAHKEME DEĞİL İDARİ KURUM: Rapordaki askeri mahkemeler için kullanılan, "Bu yargı yerleri, bağımsız ve tarafsız bir makam olmaktan ziyade askerlik mesleğinin disiplin işlerini yürüten bağımlı, idari bir kurum görünümündedir" ifadesi dikkat çekti.
'GECEYARISI OPERASYONU': Raporda "geceyarısı operasyonu" eleştirileri de yanıtlandı. Önergenin, tüm siyasi parti gruplarına gerekçesiyle birlikte, oylamadan önce dağıtıldığı, gerekçedeki açık ifadeye rağmen konunun anlaşılamamasının kabul edilemeyeceği belirtildi.
AB'NİN İSTEĞİ: Askerler Köşk'e gönderdikleri raporda, asker kişilerin sivil mahkemelerde yargılanmalarının AB'nin talebi olmadığını savunmuştu. Hükümet buna karşı, AB Komisyonu'nun aday ülkelerin yerine getirmesi gereken koşulları tanımlayan 2008 Türkiye Katılım Ortaklığı Belgesi'ni gösterdi. Bu belgedeki "Güvenlik Güçlerinin Sivil denetimi" başlığı altında şu talep yer alıyor: "Askeri mahkemelerin yargı yetkisinin sadece askeri personelin askeri görevleriyle sınırlandırılması."

KONUKLARINI BOĞAZ'DA AĞIRLADI
CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin dışişleri bakanları onuruna, Boğaz'da akşam yemeği verdi. Çırağan Sarayı'nda 'Türkiye-KİK Yüksek Düzeyde Stratejik Diyalogu 1. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan konuklar, buradan hareket eden 'İstanbul-1' adlı tekneyle Boğaz'a açıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin dışişleri bakanları toplantısının sürdüğü gündüz saatlerinde ise Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silajdziç'le Çırağan Sarayı'nda bir araya gelerek 45 dakika görüştü.

BİZE ULAŞIN