'Ne polis, ne asker devletiyiz'

DÜN 81 ilin emniyet müdürlerini ağırlayan Başbakan Tayyip Erdoğan, daha sonra katıldığı Polis Akademisi 2009 yılı mezuniyet töreninde "Türkiye ne polis devletidir, ne asker devletidir. Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir" dedi. Daha önce, "Polis rejimin teminatıdır" diyerek yeni bir tartışma başlatan Erdoğan, "Bütün güvenlik güçlerimiz uyum ve koordinasyon içinde, Anayasa ve yasalardan aldıkları yetki çerçevesinde, yine altını çiziyorum, millet adına rejimin teminatıdırlar" diyerek sözlerini düzeltti. Erdoğan, şu mesajları verdi:
Polis teşkilatımız, diğer güvenlik güçlerimiz ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerimizle, Jandarmamızla, İstihbarat Teşkilatımızla birlikte sahibi millet olan bu rejimi muhafaza etmekle görevlidir. Polisimiz, askerimiz, yada istihbarat teşkilatımız asla ve asla birbirinin alternatifi değildir.
Bütün güvenlik güçlerimiz uyum ve koordinasyon içinde, anayasa ve yasalardan aldıkları yetki çerçevesinde, yine altını çiziyorum, millet adına rejimin teminatıdırlar.
Güvenlik güçlerimizi ayrı ayrı pozisyonlara yerleştirerek, öncelik veya önem sıralaması yapmak, ayrımcı ve tahrif edici yorumlar getirmek son derece yersizdir. Türkiye'ye asla yarar sağlamayacak bir tartışmadır. Hükümet olarak, güvenlik güçlerimizin siyasetin bir tarafı olmaması için çok büyük bir hassasiyet içinde olduk. Ancak burada ayırt edilmesi gereken husus siyasallaşmanın doğurabileceği olumsuzlara atıf yapmakla, milli iradenin tezahürü olan sivil siyasetin yönetim gücünü birbirinden ayırmaktır.
Hiç kimse polisimiz, askerimiz, yargı üzerinden siyaset yapmasın. Hiç kimse bu kurumlarımızı siyasi çekişmelere, karalama kampanyalarına alet etmesin. Türkiye ne polis devletidir, ne asker devletidir. Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Ve bu ilkeleri yücelterek geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemesine devam etmektedir. ANKARA

BİZE ULAŞIN