Yasayla ne değişti?

CUMHURBAŞKANI Gül'ün dün onayladığı yasa başından beri kamuoyunda eksik bilgilerle tartışıldı. Düzenlemenin "İrtica ile Mücadele Eylem Planı"nın altında imzası olduğu ileri sürülen Albay Dursun Çiçek'in sivil savcılıkça sorgulanması için yapıldığı söylendi ancak Çiçek, daha bu yasa çıkmadan sivil savcılıkça sorgulanıp sivil mahkeme tarafından tutuklanarak itiraz üzerine serbest bırakılmıştı. Gül'ün onayladığı yasa değişikliğinin en önemli sonucu, askerlerle birlikte veya tek başlarına askeri suç işleyen sivillerin durumu oldu. Sivil kişiler bundan böyle suçları ne olursa olsun askerlerle birlikte işleyip işlemedikleri dikkate alınmaksızın sivil mahkemelerde yargılanacaklar. Askeri mahkemelerde devam eden sivillerin yargılandığı davalar sivil mahkemelere gönderilecek. Askerlerle birlikte yargılanan sivillerin dosyaları da ayrılarak sivil yargıya havale edilecek.

Süreç nasıl işledi?
25 Haziran Perşembe: Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasal düzenleme gece yarısı 01:30'da Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

26 Haziran Cuma: Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ "Terörle Mücadele Eylem Planı" belgesine ilişkin gelişmeleri MGK gündemine taşıyacaklarını söyledi.

29 Haziran Pazartesi: Yasa değişikliği Köşk'e gönderildi.

Org. Başbuğ, yasal düzenlemeden sonra Başbakan Erdoğan ve MİT Müsteşarı Emre Taner ile görüştü.
30 Haziran Salı: MGK toplandı. Yaklaşık 8 saatlik toplantı sonrasındaki Gül, Erdoğan ve Org. Başbuğ üçlü görüşmesine daha sonra Başbakan Yardımcısı Çiçek ve Adalet Bakanı Ergin de katıldı.

1 Temmuz Çarşamba: Erdoğan ve Başbuğ, Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde bir araya geldi.

6 Temmuz Pazartesi:
Adalet Bakanı Ergin'i kabul eden Gül, Genelkurmay hukukçularından görüş aldı.

8 Temmuz Çarşamba: Gül, yasayı onayladı.

Asker kişilerle ilgili Askeri yargı yerine sivil yargıda görülecek davalar:

Yabancı devlet aleyhine asker toplama suçu. nAskeri tesisleri tahrip ve düşman askerleri yararına anlaşma. nDüşman devlete maddi ve mali yardım suçu.
Yabancı hizmetine asker yazma, yazılma suçu.
Devletin güvenliğine ilişkin belgelere karşı suçlar (çalma, sızdırma, yok etme gibi).
Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme.
Siyasal ve askeri casusluk. nDevletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklamak.
Gizli kalması gereken bilgileri açıklamak.
Uluslararası casusluk.
Devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerinde sadakatsizlik. nYasaklanan bilgileri temin etmek (Casusluk amacıyla dahil).

BİZE ULAŞIN