Gereken her şey yapılıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olaylarla ilgili olarak " Gereken her şey yapılıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, cuma namazını kıldığı Ostim'deki Abdülkadir Geylani Camisi'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Uygur Özerk Bölgesi'nde olup bitenleri kaygı, endişe ve büyük üzüntü ile takip ettiğini söyledi. Gül, "Öldürülmelerin, katledilmelerin sorumlularını ortaya çıkarmak ve hesap sormak, Çin gibi büyük bir devletin yapması gereken iştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, bir süre önce Çin'i ziyaret ettiğini, temaslarında iki ülke arasındaki ilişkilerin ve dostluğun gelişmesi için çaba sarfettiğini kaydederek şunları söyledi: "Urumçi'de bugün insanların büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını görmek bizi haklı olarak derinden yaralamaktadır, endişelendirmektedir. Ümit ediyorum ki Çin yönetimi olup bitenleri gayet açık, objektif, şeffaf bir şekilde değerlendirecektir. Çin gibi büyük bir devlete yakışan da budur. Suçluları şeffaf bir şekilde ortaya çıkarmak ve Uygurluların hak ve hukukunu en iyi şekilde korumak, öldürülmelerin, katledilmelerin sorumlularını ortaya çıkarmak ve hesap sormak, Çin gibi büyük bir devletin yapması gereken bir iştir. Bu olayların bir an önce bitmesi ve buna sebebiyet verenlerin şeffaf bir şekilde yargılanmalarını beklemek, onların akrabaları olarak bizim hakkımızdır."

BİZE ULAŞIN