"AK Parti dönemi bitiyor"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, siyasette inişler çıkışlar olduğunu belirterek, ''Devirler açılır, devirler kapanır. Şimdi bir dönem kapanıyor, yeni bir dönem açılıyor. AK Parti dönemi bitiyor, AK Parti dönemi kapanıyor. Şimdi yeni bir dönem açılıyor'' dedi.

Helikopterle Sivas'ın Zara ilçesine gelen Baykal, Korgeneral Ahmet Başyurt Stadı'nda partililerince karşılandı. Daha sonra Zara Belediye Başkanı Hüsamettin Gürsoy'u makamında ziyaret eden Baykal'a, belediye önünde çok sayıda partili sevgi gösterisinde bulundu.

Belediye Başkanı Gürsoy ile bir süre görüşen Baykal, daha sonra belediye balkonundan vatandaşlara hitap etti.

CHP Genel Başkanı Baykal, Zara'ya bugün arkadaşlarıyla bir borçlarını yerine getirmek, bir nezaket ziyareti yapmak için geldiklerini, siyasi toplantı ve miting gerçekleştirmek peşinde olmadıklarını söyledi.
Seçimlerde Zara'nın CHP'nin adayı Gürsoy'u Belediye Başkanı seçerek kendilerini çok mutlu ettiğini, Gürsoy'a ve Zara'ya ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini bildiren Baykal, ''Zara'da belediye başkanlığını yıllardır özlemiştik. 35 yıl bekledik, 35 yıl'' dedi.

İlçeye partilerinin Genel Sekreteri Önder Sav, Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve Zaralı olan İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ile geldiklerini ifade eden Baykal, ''Yani Zara'da bir seçim aldınız, ortalığı böyle hareketlendirdiniz'' diye konuştu.

Partililerin ''Başbakan Baykal'' şeklinde slogan atmaları üzerine Baykal, şöyle konuştu:

''Sağolun. Zaten sadece siz öyle düşünmüyorsunuz. İktidar da öyle düşünüyor. Bu yerel seçimlerde bir baktılar oyları çok büyük ölçüde düştü. 8 puan oy kaybettiler. Tepe taklak aşağıya doğru yuvarlanıyorlar, gördüler. Hükümetin yarısını değiştirmek zorunda kaldılar. Seçimden bir hafta sonra hükümetin yarısı gitti. Siz belediyeye oy kullandınız, Zara'da seçimi aldınız, Ankara'da bir sürü bakan değişti. Önümüzdeki seçimde öyle bir oy kullanacaksınız ki hükümetin tamamını değiştireceksiniz. Buna inanıyoruz, gidiş öyle. Siyaset hiçbir zaman ebediyen aynen devam etmez. Siyasette inişler var, çıkışlar var. Devirler açılır, devirler kapanır. Şimdi bir dönem kapanıyor, yeni bir dönem açılıyor. AKP dönemi bitiyor. AKP dönemi kapanıyor. Şimdi yeni bir dönem açılıyor, başlıyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidara yöneldiği bu dönem açılıyor.''

EKONOMİDE KÜÇÜLME DÖNEMİ BAŞLADI

Türkiye'nin halinin ortada olduğunu, ekonomik olarak tıkandığını öne süren CHP Genel Başkanı Baykal, şöyle devam etti:

''Ekonomide büyüme dönemi bitti, küçülme dönemi başladı. Kalkınma dönemi bitti, gerileme dönemi başladı. İşsizlikte Türkiye dünyada rekor kırıyor, ikinci ülke. Dört fabrikadan biri kapandı Türkiye'de. İş yerleri kapanıyor, fabrikalar kapanıyor, yenilerin açılması bir yere. Şimdi bu durum tabi büyük tepki çekiyor. Başbakan, 'merak etmeyin bize dokunmuyor bu işler, teğet geçiyor, gidiyor' diyor. Öyle değil mi? Eski Maliye Bakanına sormuşlar, bir Unakıtan vardı Eski Maliye Bakanı. Onu da siz devirdiniz ha. Seçtiniz Hüsamettin'i (Zara Belediye Başkanı), Unakıtan gitti. Unakıtan'a 'Başbakan teğet geçti diyor, ne dersiniz' demişler. 'Ona ve ailesine teğet geçmiştir belki ama milleti çok kötü vurdu' karşılığını vermiş. Nedense maliye bakanlarının da gerçeği görmesi için sandalyeden düşmesi gerekiyor.''

Yaşanan sıkıntıların ''Türkiye'nin el parasını davet ederek zenginleşeceğini zannetmesinden'' kaynaklandığını savunan Baykal, şunları kaydetti:

''İthalatı açtık, borç parayla yabancı parayla zengin gibi yaşamayı denedik. Bir süre gitti, aman ne güzel ortalık bolluk diye de herkes bunu bir başarı olarak gördü. Ama sonra ne oldu. Bir süre sonra o para 'bana müsaade ben gelmiyorum, ben gidiyorum' deyince elleri böğürlerinde kaldı. Fabrikalar kapandı, işsizlikte dünya rekoru kırmaya başladık. Ve ondan sonra Maliye Bakanı 'milleti kötü vurdu' demeye başladı.

Bağ-Kur emeklisine 5 lira aylık artış. SSK emeklisine 10 lira aylık artış. Olur mu, bu yetmez denilince, 'benim param mı var' diyor Başbakan. Emekliye maaş söz konusu olunca Başbakan benim param yok diyor. Peki sen damadının başında bulunduğu şirkete, senin reklamını yapacak bir televizyon kuruluşu ve bir gazete alması için özelleştirmeden devletin resmi bankalarından 750 milyon dolar buldun mu, bulmadın mı? Damadının şirketine 750 milyon doları buluyorsun, ama emekliye 5 liradan fazlası yok diyorsun. Bu doğru mu, haklı mı, güzel mi?''

DÜNYADA BİZDEKİ GİBİ DOKUNULMAZ YOK

Yolsuzlukla mücadelenin şartının milletvekili dokunulmazlığını kaldırmak olduğunu savunan Deniz Baykal,sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dünyada bizdeki gibi dokunulmaz yok. Bunu kaldıracağız. Şimdi soruyorum size, dokunulmazlık kalkmadan yolsuzlukla mücadele olur mu? Şimdi Başbakan onu mahkemeye gönderiyor, bunu mahkemeye gönderiyor. Sen onu bunu mahkemeye gönderinceye kadar mahkemenin karşısına kendin çıkıp da kendi hesabını bir veriversene o mahkemede.''

İktidarın ortalığı birbirine kattığını, devletin kurumlarını birbirine düşürdüğünü ileri süren Baykal, ''Kendi aleyhine gazetelerde yayın yapılmasın diye her türlü baskıyı, zorbalığı yapıyor. Basını, televizyonları susturmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Yargıya, mahkemelere, hakimlere, adalete elini uzatmıyor mu?'' dedi.

''Bu iktidar gitmelidir'' ifadesini kullanan Deniz Baykal, ''Son seçimler göstermiştir ki bu iktidar gidicidir. Abbas yolcudur, yolcu. Evet abbası yolcu edeceğiz, inşallah Sivaslı, Zaralı bir otobüs firmasının aracılığıyla o yolculuğu gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN