Özdalga'dan CHP'ye eleştiri

AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, ''Türkiye'nin demokrasiye bağlı bir muhalefete ihtiyacı var'' dedi.

Özdalga, yaptığı yazılı açıklamada, CHP'nin, askere sivil yargı yolunu açan yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurduğunu anımsattı.

''CHP, kabul oy verdiği bir yasanın iptali için mahkemeye giden bir parti olarak tuhaf ve acınacak bir görüntü içinde'' diyen Özdalga, açıklamasında şunları kaydetti:

ÖZDALGA'DAN CHP'YE ELEŞTİRİ

''TBMM'deki görüşmeler gece yarısından sonra yapıldığı için, olup bitenin farkına varamadıklarını, bilerek oy vermediklerini ileri sürüyorlar. Böylece CHP'nin, uykuda ve bilinçsiz oy kullandığında daha doğru yapan bir parti olduğu anlaşılıyor. Daha önce, Ergenekon çetelerinin, darbecilerin, faili meçhul cinayet şebekelerinin siyasi avukatlığını üstlendiğini ilan eden Baykal, şimdi bunların hukuki zeminde de avukatlığını yüklenmiş oluyor. Çünkü, söz konusu yasanın Anayasa'ya aykırılığını düşünen ve demokrasiye sadakatle bağlı bir partinin yapması gereken, o yasanın iptali için değil, ilgili Anayasa hükmünü değiştirmek için harekete geçmek olmalıydı.

Baykal bugün, yaşayan bir ölü gibi konuştu. Çok sayıda AB belgesine ve AB üst düzey liderinin son yasal düzenlemeyi destekleyen açıklamasına rağmen, AB'nin askeri yargı reformuna dönük bir talebi olmadığını, son yıllarda yaşadığımız açık müdahalelere ve ayyuka çıkmış darbe hazırlıklarına rağmen Türkiye'de rejime dönük bir askeri vesayet tehdidi olmadığını ileri sürebildi. Bir kez daha açıkça görüldü ki, Türkiye'nin, demokrasiye bağlı bir muhalefete ihtiyacı var.''

BİZE ULAŞIN