'Erdoğan vesayeti var'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, askerlere sivil yargı yolu açan yasa ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne gitmelerini eleştirenlere "Türkiye'de askeri vesayet yok, Tayyip Erdoğan vesayeti var" dedi. Baykal, tartışmalı yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürmeden önce parti grubunu olağanüstü olarak genel merkezde topladı. Baykal'ın mesajları şöyle:
Yasanın darbelere yönelik çıkarıldığını, anayasaya aykırı olmadığını ve AB'nin istediğini söylemek külliyen yalan. TCK'ya göre darbe yapanlar veya girişimde bulunanlar zaten sivil mahkemelerde yargılanıyor. AİHM'nin de bu yönde bir kararı bulunmuyor. nAklı, fikri olan anayasayı eline alır, 145. maddeyi okur. Türkiye'nin, anayasanın beklediği işlevi yerine getirecek bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğu ortaya çıktı. Siyasi hareketin çekirdeğinden bir cumhurbaşkanı çıkarsa, o cumhurbaşkanı da o çekirdeğin dışına çıkamaz.
Bizim bilmediğimiz bir askeri vesayet tehlikesi ve onu uygulamaya koymaya hazırlanan gözü kara uygulayıcılar mı var. Bunları açıklayın. AKP istediği her yasayı çıkarmadı mı. Askerlerin engellediği bir yasa mı var. Başbakan istediğini bakan, milletvekili, müsteşar yapmadı mı? Askerler bunlara müdahale mi etti. AKP, ikinci seçimi de kazanmadı mı. Başbakan kendi deyimiyle 'kardeşi Abdullah'ı' cumhurbaşkanı seçtirmedi mi? Askerler müdahale mi etti. nDolmabahçe'de mezara kadar gidecek görüşme yapacaksın, sonra askeri vesayetten söz edeceksin. Türkiye'de askeri vesayet olmamalıdır. Ama Tayyip Erdoğan vesayeti de olmamalıdır. Şu anda askeri vesayet yok, Tayyip Erdoğan vesayeti vardır.

CHP'DEN BAŞVURU
Baykal'ın açıklamasından sonra CHP kurmayları, "anti-darbe" düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruyu yapan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, düzenlemeyi "askeri yargıyı vesayet altına alma girişimi" olarak tanımladı. CHP düzenlemenin anayasanın "145'inci maddesine aykırı olduğunu savunuyor.

BİZE ULAŞIN