9 DTP'li milletvekiline fezleke

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile milletvekilleri Sebahat Tuncel, Osman Özçelik, Ayla Akat Ata, Fatma Kurtulan, İbrahim Binici, Sevahir Bayındır, Selahattin Demirtaş ve Aysel Tuğluk'un ''Siyasi Partiler Kanunu'na aykırılık'' suçundan dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezleke hazırladı.

Cumhuriyet Başsavcıvekili İbrahim Özyurt tarafından hazırlanan fezlekede, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmada, DTP'nin ''2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefet'' eylemleri ile ilgili aynı Yasa'nın 69/9. ve 95. maddeleri gereğince siyasi yasaklanmalarına ilişkin parti teşkilat ve yönetimi hakkında Anayasa Mahkemesi'ne açmış olduğu 16 Kasım 2007 tarihli iddianamesini gerekçe ve delil göstermek suretiyle, aynı parti mensubu kişilerin il, ilçe yönetim ve teşkilatları ile belediye başkanlarının Siyasi Partiler Kanunu'nun 117. maddesine muhalefet suçunu işledikleri gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu anımsatıldı.

Bu suç duyurusu üzerine yapılan soruşturmada, Anayasa Mahkemesi'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianame ile ilgili henüz karar vermediği kaydedilen fezlekede, ''şüphelilerin milletvekili olmaları ve haklarındaki soruşturmanın yürütülme şeklinin farklı olması sebebiyle, milletvekili olan şüphelilerin bu evraktan ayrılarak basın soruşturma sırasına kaydına, diğer şüpheliler hakkındaki evrakın ise başka bir soruşturma evrakı üzerinden yürütülmesine karar verildiği'' belirtildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 16 Kasım 2007 tarihli iddianamesinde yer verilen, DTP milletvekilleri Tuncel, Özçelik, Ata, Türk, Kurtulan, Binici, Bayındır, Demirtaş ve Tuğluk ile ilgili iddiaların ve açıklamaların aktarıldığı fezlekede, ''2820 sayılı Kanun'un 78. ile 96. maddeleri arasında tarif edilen yasakların parti yönetim organlarında yer alan kişiler tarafından yapılması halinde 2820 sayılı Kanun'un 117. maddesi gereğince cezalandırılmaları gerektiği; şüphelilerin eylemlerinin her birinin yasada belirtilen yasaklar kapsamında kaldığı'' ifade edildi.

''Şüphelilerin milletvekili olmaları sebebiyle haklarında soruşturma ve kovuşturmanın yapılabilmesinin, Anayasa'nın 83/1. maddesinde düzenlendiği'' belirtilen fezlekede, söz konusu milletvekillerinin 2820 sayılı Kanun'un 117. maddesine muhalefet suçundan dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiği kaydedildi.

Fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

SİYASİ PARTİLER KANUNU

Siyasi Partiler Kanunu'nun 117. maddesi, ''kanunun dördüncü kısmında yazılı yasak fiilleri işleyenler, fiil daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde, altı aydan az olmamak üzere hapis cezası ile cezalandırılırlar'' hükmünü içeriyor.

Kanunun ''Çeşitli yasaklar'' başlıklı dördüncü kısmı ise siyasi partilere ilişkin ''Tüzük ve programlar ile parti faaliyetlerine ilişkin sınırlamalar'', ''Yan kuruluşlar yasağı'', ''Parti içi çalışmaların demokrasi esaslarına uygun olma zorunluluğu'', ''Üniforma giydirme ve güvenlik kuvvetlerinin görevlerini üstlendirme yasağı'', ''Kapatılan siyasi partiler ve mensuplarının durumu'' ile ''Kullanılamayacak parti adları ve işaretler'' düzenlemeleri içeriyor.

''FEZLEKE HAZIRLANMASI, DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI ANLAMINA GELMEZ''


TBMM Başkanı Köksal Toptan, DTP'li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlanmasına ilişkin ''Fezleke hazırlanması, dokunulmazlığın kaldırılması anlamına gelmez'' dedi.

Toptan, Trabzon'un Şalpazarı ilçesinin Acısu mevkisinde yemek yedikten sonra burada bulunan bir kahvehanede çay içerek, vatandaşlarla sohbet etti.

Daha sonra ilçeye bağlı Geyikli beldesine geçen Toptan, Geyikli Belde Belediye Başkanı Muzaffer Türkmen'i ziyaret etti.

Toptan, burada bir gazetecinin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu DTP'li 9 milletvekili hakkında, ''Siyasi Partiler Kanununa aykırılık'' suçundan dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezleke hazırlandığına ilişkin soru üzerine, ''Ben bilmiyorum ayrıntısını, ama dokunulmazlığın kaldırılmasına dair bir fezleke gönderilmişse, bizim usulümüz belli'' diye konuştu.

Milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelerin Adalet ve Anayasa Karma Komisyonuna havale edildiğini belirten Toptan, şöyle konuştu:

''Karma komisyonu rapor hazırlıyor, ondan sonra o rapor Genel Kurulun bilgisine ve onayına sunuluyor. Genelde şu ana kadar, dönem başından beri aşağı yukarı 415 dokunulmazlığın kaldırılması fezlekesi geldi Meclise. Bunlardan hiçbirinde dokunulmazlığın kaldırılması kararı verilmedi. Şu ana kadar ele alınanların tamamı, dönem sonuna bırakıldı'' diye konuştu.

Toptan, ''Söz konusu milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili sunulan fezlekenin, Kürt sorununun çözümü noktasında olumsuz bir durum ortaya çıkarır mı?'' şeklindeki soru üzerine de ''Fezleke hazırlanması dokunulmazlığın kaldırılması anlamına gelmez. Şu ana kadar, 23. Dönemde hiç kimsenin dokunulmazlığının kaldırılmasına dair bir raporu, komisyon kabul etmedi. Bu da o kapsamda olabilir mi, buna komisyonda karar verilecek'' şeklinde yanıt verdi.

Toptan, daha sonra Şalpazarı Belediye Başkanı Fehmi Cengiz'i makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü.

BİZE ULAŞIN